Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası
Lösemili Çocuklar Haftası
- Milli Eğitim Bakanlığı ile LÖSEV işbirliğiyle Eskişehir'de, lösemiye yönelik farkındalık oluşturmak için öğretmenlerin katıldığı farkındalık semineri düzenledi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Milli Eğitim Bakanlığı ile Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) işbirliğiyle 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında  ilk ve ortaokul sıralarında lösemiye yönelik farkındalık oluşturmak için 130 öğretmen ve 80 öğretmen adayının katıldığı semineri düzenledi.

Etkinlik kapmasında bir otelde düzenlenen seminerde sunum yapan LÖSANTE Çocuk Hastanesi'nde görevli  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk, LÖSEV'in sağlıklı yaşam prensiplerini ilkokul çağlarından itibaren kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

Löseminin çocuk ve yetişkinlerde her yaşta görülebildiğini vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

"Lösemi en sık 1 ila 8 yaş arasında ortaya çıkar. Son yıllarda lösemi vakalarında artış olmakta ve özellikle bebekler ve 3 yaşın altındaki çocuklarda yoğunlaşmaktadır. Nedenleri arasında hem genetik yatkınlıklar hem de beslenme ve yiyecekler, çevre faktörleri ile tüm kanserojenler sayılmaktadır. Ailesinde lösemi ve kanser hastalık yükü bulunan annelerin, çocuklarına hamile kalacakları günden itibaren bebeklerini düşünmeleri gerekir."

Öztürk, LÖSEV'in hastanesi olan LÖSANTE'de uyguladıkları tedaviyle hastalığın iyileştirilmesinde yüzde 92 oranında başarı sağladıklarını bildirdi.

Löseminin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu dile getiren Öztürk, şunları söyledi:

"Kemoterapi adını verdiğimiz ilaçla tedavilerle yüzde 10 vakada uyguladığımız kök hücre nakiller tedavinin esasıdır. Ancak bu tedaviler kadar önemli olan etkenler de çok iyi ve hatasız uygulamalar, özellikle tedavinin hastanedeki ve ilk 1 yılındaki dengeli ve doğal beslenmeler enfeksiyonlardan koruyacak hijyenik ve mikropsuz yaşam ve psikolojik destekler. LÖSEV olarak 1990'lı yıllarda yüzde 20'lerde olan lösemiden iyileşme başarısını bugün yüzde 90'ların üzerine çıkarttık."

LÖSEV Halkla İlişkiler Koordinatörü Gülnur Çınar ise tedavi gören tüm çocukların ellerinden tutulması ve çocukların yalnız bırakılmaması gerektiğini kaydetti.