MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Aktekin:

MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Aktekin:
MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Aktekin:
- "(Öğrencilere yurt dışı eğitim için sağlanan burs imkanları) 2006 yılından bu zamana kadar da 6 bin 384 öğrencimiz bu imkandan faydalanmıştır. İnşallah bu sayı gittikçe artacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin, öğrencilere yurt dışı eğitim için sağlanan burs imkanlarına ilişkin "2006 yılından bu zamana kadar da 6 bin 384 öğrencimiz bu imkandan faydalanmıştır. İnşallah bu sayı gittikçe artacaktır" dedi.

Aktekin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Suat Mirza Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde, 1416 sayılı yasa kapsamında bakanlığın yurt dışı yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sunduğu burs hizmeti hakkında bilgi verdi.

Aktekin, 1929 yılından bu yana uygulanan yurt dışı yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sunulan burs imkanlarının son 10 yılda ciddi artış gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Her sene yaptığımız yurt dışında lisans üstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme sınavı 2015 yılında bin 500 burs kontenjanıyla 67 farklı ülkeye eğitime göndermek üzere gerçekleştirilmiştir. Bu sınava 10 bin başvuru yapıldı. Eskişehir'de iki üniversitemizden toplamında 150 kişi başvuruda bulunmuştur. Milli Eğitim Bakanımız Eskişehir'deki sınava katılım istatistiğini sorduğunda '2015 yılında 150 kişi' demiştim. Kendileri katılımın artması ve bu imkandan yararlanılması için şahsımı sizleri bilgilendirmek adına görevlendirdi. Umarım bundan sonraki yıllarda Eskişehir'den daha fazla katılım alırız."

Kendisinin de bu burs sisteminden yararlanarak İngiltere 'de yüksek lisans yaptığını vurgulayan Aktekin, "Elbette geçmişte devletin imkanları ve ihtiyaçları doğrultusunda bursluluk sayısı daha azdı. İlk etaplarda 120 öğrenciye bu imkan tanınmıştı. 1964 yılına kadar 4 bin 200 öğrencinin burs aldığını görüyoruz. 2006 yılına kadar bu rakam 5 bin 500 civarına yükseldi. 2006 yılından bu zamana kadar da 6 bin 384 öğrencimiz bu imkandan faydalanmıştır. İnşallah bu sayı gittikçe artacaktır" ifadelerini kullandı.

Aktekin, seminer sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtladı.