Mevsimlik tarım işçi çocukları sağlık taranmasından geçti

Mevsimlik tarım işçi çocukları sağlık taranmasından geçti
Mevsimlik tarım işçi çocukları sağlık taranmasından geçti
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürütülen "Minik Kalpler Projesi" kapsamında Eskişehir bölgesinde bulunan mevsimlik tarım...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürütülen "Minik Kalpler Projesi" kapsamında Eskişehir bölgesinde bulunan mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarındaki okul çağı çocuklarının sağlık taraması yapıldı.

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada,  proje kapsamında büyüme çağındaki öğrencilerin kalp muayenesi, kulak, burun, boğaz, omurga eğriliği, boy, kilo, bel çevresi ölçümü, kalp, akciğer, göğüs, boyun, karın, deri, göz muayenesi, bit kontrol, ateş, nabız, tansiyon ölçümü gibi taramaları gerçekleştirildi.

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yürütülmekte olduğumuz 'Minik Kalpler Projesi' ile çocuklarda erken yaşta tespit edilememekten kaynaklanan kalp hastalıklarının ve sistemik hastalıklarının tespitini amaçladıklarını, ayrıca Mevsimlik göçer tarım işçilerinin çocuklarına yönelik ağız ve diş sağlığı taramaları yapıldığını tarama sonunda çocuklara diş fırçası ve macunu ile diş fırçalama takvimi dağıtıldı" ifadelerini kullandı.

 


  ETİKETLER:

  Akciğer

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  Okul

  ,

  Kalp