Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- MHP Genel Başkan Yardımcısı Demirel: "Toplumsal onarım ve huzurlu bir gelecek için vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler vardı, bu sözleri gerçekleştirecek kadar bir sandalyeye erişmedik" -"Milletvekili sayımızda yüzde 50'den fazla bir artış oldu, doğal olarak bu bir başarıdır. Hem oyumuz arttı hem de milletvekili sandalye sayımız arttı"

ESKİŞEHİR (AA) -  MHP  Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, "Toplumsal onarım ve huzurlu bir gelecek için vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler vardı, bu sözleri gerçekleştirecek kadar bir sandalyeye erişmedik" dedi.

Demirel, MHP Eskişehir Seçim İrtibat Bürosu'nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25. Dönem milletvekili seçiminin kesin olmayan sonucunun açıklandığını söyledi.

MHP'nin  24. Dönemde 52 milletvekili ile temsil edildiği Meclis'e 80'in üzerinde milletvekili ile gideceklerinin altını çizen Demirel, "Vatandaşımızın partimize gösterdiği bu teveccüh için teşekkür ediyorum. Milletvekili sayımızda yüzde 50'den fazla bir artış oldu, doğal olarak bu bir başarıdır. Hem oyumuz arttı hem de milletvekili sandalye sayımız arttı" diye konuştu.

Demirel, Eskişehir'de mevcut sayıyı koruduklarını ve önceki seçime göre yüzde 2,4 oranda oylarını arttırdıklarını ifade etti.

Türkiye genelindeki sonuçlara bakıldığında seçimin kaybedeninin AK Parti olduğunu savunan Demirel, şöyle konuştu: 

"Ciddi bir sandalye ve oy kayıpları var. Burada Türkiye'nin, benim şu anki tahlilim itibariyle verdiği mesaj 'öyle sizin istemenizle başkanlık sistemi olmaz. Türkiye tek adam sistemi istemiyor, Türkiye parlamenter demokrasiyi istiyor, herkes durumunu ona göre yapsın' diyor. Parlamenter demokrasiden şaşacak bir durumda da bunu hükümet partisi çok dillendirdiği için onlara fatura etti. Bu arada 'terörle müzakere mi, terörle mücadele mi?' konusu var. Orada da sanıyorum bir fatura kesilmiştir. Ama her şeyden öte ve daha kritik bir durum var, Türkiye 21'nci yüzyılda birbirinin gözüne bakamayan yan komşusundan şüphe eden, matematikteki, geometrideki muhtelif şekillerle birbirine teğet, paralel diyen bir ülke olmak istemiyor. Vatandaş bunları söyledi, bence."

-"Durumumuzu değerlendireceğiz"

Demirel, AK Parti'nin seçim öncesinde çok kesin ifadeler kullandığını belirterek, AK Parti'nin Türkiye'de ve Eskişehir'de ciddi "sandalye kayıpları" yaşadığını iddia etti.

Daha iyi bir sonuç beklediklerini dile getiren Demirel, "Vatandaşımıza çok önemli bir program sunduk. 'Toplumsal onarım ve huzurlu bir gelecek için birlikte yürüyelim' dedik. Toplumsal onarım ve huzurlu bir gelecek için vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler vardı, bu sözleri gerçekleştirecek kadar bir sandalyeye erişmedik. Dolayısıyla biz de bu anlamda kendi durumumuzu değerlendireceğiz" ifadesini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi sonuçları açıklamasının ardından olabilecek koalisyona ve erken seçim ihtimaline ilişkin Demirel, şunları kaydetti: 

"Parti olarak yönetimde toplanacağız. Ne olur onu bilmiyorum. Türkiye son 1,5 yıl içinde 3 seçim yaşadı. Türkiye kısa süre içinde yapılacak bir seçimi daha ne kadar kaldırabilir, bilmiyorum. Bunun çünkü yalnızca ekonomik anlamda değil, toplumun üzerindeki stres etkisi de büyük oluyor. Sürekli bir sandık, sürekli bir belirsizlik, sürekli bir öyle mi, böyle mi? Yüksek Seçim Kurulu bekleyelim sonuçlarını açıklasın, her siyasi parti oturup kendi karar organlarında bunu değerlendirsin ve sonrasında sayın Genel Başkanımız zaten gerekeni söyleyecektir."