Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "(KPSS'deki usulsüzlük soruşturması) Onlara yapılan ödemelerle ilgili mutlaka işlem yapılır. Zaten aksini milli vicdan da kabul etmez. Haksız yere kazanılmış birtakım şeyler varsa, onların geri alınması milli vicdanın da gereğidir"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) usulsüzlük soruşturmasına ilişkin, "Onlara yapılan ödemelerle ilgili olarak mutlaka işlem yapılır. Zaten aksini milli vicdan da kabul etmez. Haksız yere kazanılmış birtakım şeyler varsa, onların geri alınması milli vicdanın da gereğidir" dedi.

Avcı, AK Parti  Eskişehir milletvekili adayı Emine Nur Günay'ın seçim irtibat bürosu açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, KPSS'deki usulsüzlük soruşturmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın açıklamalarını sorması üzerine Avcı, bu tür bir yolla kazanılmış hiçbir makamın, mevkinin kalıcı olmayacağını vurguladı.  Avcı, "Onlara yapılan ödemelerle ilgili olarak mutlaka işlem yapılır. Zaten aksini milli vicdan da kabul etmez. Haksız yere kazanılmış birtakım şeyler varsa, onların geri alınması milli vicdanın da gereğidir. Cumhurbaşkanı da milletin başı olarak milli vicdanın sesini dile getirmiştir" diye konuştu.

- "Millet bu okulları tekrar açıyor"

"Muhalefet partilerinin imam hatip okulları hakkındaki açıklamalarını nasıl değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine Avcı, bu okulların orta kısımlarının 28 Şubat sürecinde kapatıldığını hatırlattı.

O dönemde imam hatip ortaokulunun kalmadığını dile getiren Avcı, şunları kaydetti:

"İmam hatip okullarını kapatacağız diye Anadolu liselerinin orta kısımları da kapatıldı. Böylece hem mesleki eğitime hem yabancı dil eğitimine hem imam hatip eğitimine ciddi darbe vurulmuş oldu. Şimdi millet bu okulları yeniden açıyor. Milletin iktidarıyla birlikte millet bu okulları tekrar açıyor. Bundan şikayetçilerse bunu açıkça söylesinler. Sanki imam hatip okulları, sadece imam ve hatip yetiştirmek üzere kurulmuş, başka hiçbir branşta ders verilmeyen dini okullarmış gibi... Hayır, öyle değil. İmam hatip ortaokullarında normal ortaokullarda okutulan bütün dersler okutulur ayrıca bazı dini dersler de okutulur. Normal ortaokullarımızda da dini dersler seçmeli ders olarak okutulduğuna göre normal ortaokullarla imam hatip ortaokulları arasında hiçbir fark kalmamıştır. Dolayısıyla bunların sayısının artması demek, ortaokulların sayısının artması demektir."

CHP 'nin seçim bildirgesinde yer alan eğitim sistemine değinen Avcı, "Oradaki 8 nedir? Bunların içinde hala 28 Şubat nostaljisinin bitmediğini gösteriyor. 8 yıl kesintisiz eğitim demek, meslek okullarının orta kısımlarını, Anadolu liselerinin orta kısımlarını, imam hatiplerin orta kısımlarını kapatmanın adıdır. Buysa niyetleri, açıkça çıkıp söylesinler, 'biz bunları istemiyoruz, kardeşim' desinler" ifadelerini kullandı.