Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Türkiye'nin çarpıcı bir başarı hikayesiyle G20 dönem başkanlığını üstlenmesi, az gelişmiş ülkeler ve yoksullar aleyhine bozulan dengenin yeniden tesis edilmesi için büyük önem taşıyor" - "Türkiye, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hak ve taleplerini G20 zemininde dile getirebilecek ve böylece yoksullaşmanın getirdiği baskıların izole edilmesine ve bozulan adalet duygusunun yeniden tesisine katkı sağlayacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, " Türkiye 'nin çarpıcı bir başarı hikayesiyle G20 dönem başkanlığını üstlenmesi, az gelişmiş ülkeler ve yoksullar aleyhine bozulan dengenin yeniden tesis edilmesi için büyük önem taşıyor" dedi.

Avcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fazıl Tekin Konferans Salonu'nda düzenlenen "G20 Perspektifinde Dünya ve Türkiye'nin Geleceği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik iş birliğinin temel platformu olarak kabul gören G20 zirvesinin, küreselleşmenin etkilerinin giderek arttığı bugünlerde ortak çözümlere ulaşma hedefine varılması ve ülkeler arası iş birliğinin gerçekleştirilmesinde önemli bir misyon üstlendiğini söyledi.

İnsan hareketliliği ve ihtiyaçlarının artması, düşük büyüme oranları, istihdamın daralması gibi nedenlerin, ülke ekonomilerinin bir dizi güçlükle karşılaşmasına yol açtığını belirten Avcı, şöyle konuştu:

"İklim ve çevre problemlerinin daha da görünür ve tartışılır hale gelmesi, ekonomik büyümelerin çok uluslu şirketlerin kar hırsı sebebiyle tek yanlı ve insanların temel ihtiyaçlarını gözardı ederek büyümesi, eşitsizliğin artmasına, az gelişmiş ülke ekonomilerinin zorluklarının fazlalaşmasına ve yoksulların gözetilmesine ilişkin politikaların gözardı edilmesine sebep olmaktadır. Türkiye'nin çarpıcı bir başarı hikayesiyle G20 dönem başkanlığını üstlenmesi, az gelişmiş ülkeler ve yoksullar aleyhine bozulan dengenin yeniden tesis edilmesi için büyük önem taşıyor."

- "Türkiye önemli görev üstlendi"

Avcı, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığının büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bunun getireceği bazı avantajların olduğunu anlatan Avcı, şunları kaydetti:

"Türkiye, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hak ve taleplerini G20 zemininde dile getirebilecek ve böylece yoksullaşmanın getirdiği baskıların izole edilmesine ve bozulan adalet duygusunun yeniden tesisine katkı sağlayacaktır. G20 zirvesinin az gelişmiş ekonomilere daha fazla yoğunlaşmasını, ekonomik gelişmişlik seviyeleri arasındaki iş birliğini artırmasını temin etmek, dünya ülkeleri arasında giderek açılan makasın daraltılmasını sağlayacaktır. Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı, bu bakımdan büyük öneme sahiptir ve Türkiye'nin başarıları yeni bir küresel mimarinin kurulmasında imkan ve fırsat sağlayacaktır; buna inanıyoruz. G20 dönem başkanı olarak, az gelişmiş ekonomilere duyarlılığın artırılması yanında, gıda güvenliği ve yoksul ülkelerin gıda ihtiyaçlarının karşılanmasında da etkin rol oynayabiliriz."

Bakan Avcı, Türkiye'nin insani yardım kuruluşlarının dünya çapında tesis ettiği küresel vicdan hareketini G20'nin gündemine taşıyabileceklerini dile getirdi.

Mültecilerin sorunlarının etkili olarak tartışılmasını da sağlayabileceklerine işaret eden Avcı, "Güçlü ekonomiler arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesinde, ekonomik iş birliklerinin arttırılmasında da Türkiye önemli görev üstlenebilecek durumdadır. Gelişmiş ülkeler ve Avrupa Birliği ülkeleriyle var olan yakın iş birliğimiz, köprü ülke konumumuzu bu vesileyle daha da güçlendirecektir. Dönem başkanlığımız boyunca bu meselelerin akademik düzeyde tartışılması da zaruridir" değerlendirmesinde bulundu.

Konferansa, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Academy 20 Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin,  AK Parti Eskişehir Milletvekili adayları Emine Nur Günay ve Mustafa Kemal Biçerli ile diğer davetliler katıldı.