Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Bugüne kadar, büyükşehir olsun olmasın hiçbir belediyeyle ilgili olarak 'o partiden, bu partiden' ayrımı yapılmadı" - "Bazı köylerimize ve mahallelerimize, 'Siz burada AK Parti'ye çok oy verdiniz. Dolayısıyla gidin o partiden isteyin' yani büyükşehrin yapması gereken hizmetler için bile böyle 'bana oy verdi, vermedi' hesabıyla birtakım ayrımcılık yapıldığına dair ciddi şikayetler, şikayetinde ötesinde tehditler var"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugüne kadar hiçbir belediyeyle ilgili o partiden, bu partiden ayrımı yapılmadığını belirtti. 

Avcı, muhtarların katılımıyla düzenlenen düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, büyükşehre dönüşen birçok belediye de olduğu gibi Eskişehir'de de bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. 

Pek çok yerde bu dönüşümün başarıyla sağlandığını vurgulayan Avcı, şöyle devam etti:

"Bunun yanı sıra Eskişehir gibi yerel yönetim ile merkezi hükümetin aynı yere bakmadığı, aynı doğrultuda çalışmadığı veya bir uyum sağlamadığı, farklı farklı nedenlerle bir ortak sinerji üretilemediği durumlarda problemler yaşanıyor. Bunun da acısını en çok muhtarlar çekiyor. Sahada dolaşırken bize gelen şikayet veya taleplerin birçoğu aslında yasal olarak artık büyükşehrin yapması gereken işler ama vatandaş hala bunları büyükşehrin yapması gerektiğini bilmemesinden ötürü bizden talep ediyor. İşte belediye otobüsü tahsisinden tutun da suyuna, yoluna veya parke taşının döşenmesine kadar pek çok sorunla ilgili taleplerini bize iletiyorlar. Maalesef özellikle bu seçim atmosferine girildiği zaman bunun örneklerini görmeye başladık. Daha önceden zaten yerel seçimler sırasında da bu tür şikayetler çok geliyordu. Bazı köylerimize ve mahallelerimize, 'Siz burada AK Parti 'ye çok oy verdiniz. Dolayısıyla gidin o partiden isteyin' yani büyükşehrin yapması gereken hizmetler için bile böyle 'bana oy verdi, vermedi' hesabıyla birtakım ayrımcılık yapıldığına dair ciddi şikayetler, şikayetinde ötesinde tehditler var."

- "Ayrımcılıkları önleyeceksiniz, herkes hizmetini eşit olarak alacak"

Daha sonra Avcı, bir mahalle muhtarının, su sorunu konusundaki talebinin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilmediği yönündeki şikayetinin yazılı olduğu mektubu okudu. Mektuptaki, "Hizmet almak için illa sandıktan o yerin belediyesine göre mi oy çıkmalı? Maalesef bu durumlarla karşı karşıyayız. Hizmet istediğimizde, 'Sizin yöreden ne oy çıktı da hizmet istemektesiniz' cevapları alıyoruz. Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır" ifadelerine işaret eden Avcı, bu yaklaşımın doğru olmadığını dile getirdi.

AK Parti 'nin bugüne kadar, büyükşehir olsun olmasın hiçbir belediyeyle ilgili olarak "o partiden, bu partiden" ayrımı yapmadığını belirten Avcı, şunları kaydetti:

"Tam tersine, yıllarca danışmanlığını yaptığım için çok yakından biliyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından geldiği için merkezi hükümetle belediyenin anlaşamaması veya merkezi hükümetin belediyeye taş koyması durumda işlerin ne kadar vatandaşın aleyhine durduğunu bizzat yaşadığı için başbakan olur olmaz verdiği ilk talimatlardan biri de hangi partiden olursa olsun hiçbir belediyenin İller Bankası ödeneğini belli bir limitin altında katiyen kesilemeyeceği. Onun belediyeleri hizmet götüremez, en azından asgari hizmetleri götüremez, borcu ne olursa olsun o hizmetleri götüremez duruma düşüren kesintiler yapılmaması gerektiğini kesin bir talimat olarak İller Bankasına verdiğini biliyorum. Bundan sonra bu tür tehditler, şantajlar, bu tür ayrımcılıklar yapıldığı takdirde Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti çoğunluktadır, oradan arkadaşlarımızla da konuştuk, Büyükşehir Belediye Meclisindeki bütün imkanları kullanarak ayrımcılıkları önleyeceksiniz, herkes hizmetini eşit olarak alacak."