Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Sorunları biliyoruz, geçmişte de vardı, yarın da olacak, çözebildiklerimiz var, çözemediklerimiz var, zaman içinde çözmeye çalıştıklarımız var, dolayısıyla sorunların farkındayız"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Sorunları biliyoruz, geçmişte de vardı, yarın da olacak, çözebildiklerimiz var, çözemediklerimiz var, zaman içinde çözmeye çalıştıklarımız var, dolayısıyla sorunların farkındayız" dedi.

Bakan Avcı, partisinin Odunpazarı İlçe Başkanlığı tarafından bir davet salonunda düzenlenen, "Şoför Esnafı Buluşması" konulu toplantıda, siyasi istikrar ile ekonomik istikrarın birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu, bunun değerini en iyi esnafın bildiğini kaydetti.

''Çünkü esnaf yarını, önünü görmek ister. Önünü görebilmek için de hem siyasette, hem ekonomide istikrar olması gerekir'' değerlendirmesinde bulunan Avcı, şöyle konuştu:

''Geçmişte siyasi, ekonomik istikrarın olmadığı eski Türkiye 'de işlerin nasıl darboğaza girdiğini bir gecede nasıl bankaların battığını, esnafın nasıl kepenk kapatmak zorunda kaldığını, mazot, benzin kuyruklarını esnaf kardeşlerim çok iyi hatırlıyorlar. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanı ile geçenlerde Rize'ye gittiğimizde Rizeli bir vatandaş aynen şunu söyledi, 'Birileri mazotu 1,5 lira yapacağını söylüyor. Allah muhafaza onlar iktidar olursa, ben mazota 5 lira da vermeye razıyım yeter ki mazot bulabileyim'. Bu esnaf kardeşimin söylediği, mazot bulunamayan günlerin hikayesi. İstikrarın değerini siz biliyorsunuz. Onun için ayrıca bu konuyu daha fazla vurgulamak istemiyorum."

-"(Sorunları kim çözer) dediğiniz zaman verilen cevap AK Parti oluyor"-

Avcı, kamuoyu araştırmalarının yapıldığını, bütün partilerin bunu yaptığını, AK Parti olarak kendilerinin de yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece seçim zamanı değil, seçimlerden sonra da vatandaş memnuniyeti ölçmek için, sorunları tespit etmek için sürekli kamuoyu araştırmaları yapılıyor ama seçim zamanı yapılan araştırmalarda gerek 2011 seçimlerinde gerek 2015 seçimlerinde şu ana kadar yaptığımız kamuoyu araştırmalarında bir nokta çok dikkat çekici. Vatandaşa soruyoruz, 'Hangi partiye oy vereceksin', cevap veriyor, A, B, C partisi, bunlar değişebiliyor. A partisi yüzde şu kadar, B, C, bu kadar, arkasından soruyorsunuz sizce Türkiye'nin en önemli sorunu nedir? Vatandaş sayıyor, 'siyasi istikrar, terör, ekonomi, emeklilerin hakları, öğretmen sorunu, eğitim' diyor, yani ne kadar aklınıza gelebilecek sorunlar varsa kendine göre en önemli bulduklarını söylüyor. Şu sorun var, bu sorun var. Arkasından soruyoruz, 'peki bu sorunları kim çözebilir?' Orada değişmeyen bir cevap var, ister A, ister B, isterse C partisine vermiş olsun bu sorunları kim çözer dediğiniz zaman verilen cevap AK Parti oluyor.

Sorunları biliyoruz, geçmişte de vardı, yarın da olacak, çözebildiklerimiz var, çözemediklerimiz var, zaman içinde çözmeye çalıştıklarımız var, dolayısıyla sorunların farkındayız. Sizin bu güveniniz, yani 'sana söylüyorum çünkü sen çözebilirsin bunu ancak'... Güveninize teşekkür ediyorum."

-"Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü bugüne kadar vermedik"-

Önceki gün Seyitgazi ilçesini ziyaret ettiklerini anlatan Avcı, burada bir ücretli öğretmen ile yaptığı konuşmaya ilişkin şunları söyledi:

"Zaman, zaman sizin yakınlarınızda da vardır atanamayan öğretmen adayı arkadaşlarımız zaman, zaman bize yakınırlar. Seyitgazi'de bir öğretmen bu ilçede ücretli öğretmen olarak çalışıyormuş, tarih öğretmeni. Dedi ki 'ben 5 yıldır atanamıyorum, atanamayan öğretmenim'. Ben de kendisine dedim ki 'bak cümlenin doğrusu şöyle, ben 5 yıldır KPSS imtihanına giriyorum, öğretmen adayı olarak atanmak için yeterli puanı tutturamadım' demektir. Çünkü atanamayan öğretmen dediğin zaman sanki bütün şartlar yerine geldi ama birileri atamıyor gibi anlaşılır, halbuki bunun ön şartlarından biri şu, onu anlattım. Sonra o genç arkadaşımız dedi ki muhalefet 350 bin öğretmen adayını atacağını söylüyor siz niye söylemiyorsunuz? Dedim ki bir, benim sırtımda yumurta küfesi var. Biz bir şey söylediğimiz zaman onun gereğini yapacak yerde duruyoruz. Bir söz verdiğimiz zaman, bir vaatte bulunduğumuz zaman onu yapmamızı siz bizden bekliyorsunuz. Sen dedim, bu söylenen 350 bin atayacağız diyen muhalefete inandın mı? 'Hayır' dedi inanmıyorum ama sen söyle diye söylüyorum. İşte anketlerdeki sorunun cevabı. 'Sorun var sen çözebilirsin' diyor. 'Siz çözebilirsiniz, AK Parti çözebilir' diyor. O zaman da biz diyoruz ki yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü bugüne kadar vermedik ama yapabileceklerimizi de sözünü verdiklerimizi de Allah'ın izniyle yapmaya çalıştık."