Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Türkiye'yi hükümetsiz, sahipsiz bırakmamak, sorumluluklarını üstlenen bir siyasi iradeden yoksun bırakmamak için elimizden gelen çabayı gösterdik, bundan sonra da göstereceğiz" - "Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı her ne olursa olsun, hangi gerekçeyle hangi madde ne kadar iptal edilmiş, onu görelim, gereğini yaparız. Hiçbir çocuğumuzu, öğrencimizi mağdur etmeyiz. Öğrencilerimizi ortada bırakmayız, kurda, kuşa kaptırmayız"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye 'yi hükümetsiz ve sahipsiz, sorumluluklarını üstlenen siyasi iradeden yoksun bırakmamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, bundan sonra da göstereceklerini söyledi.

Avcı, partisinin il başkanlığınca Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde, bayram gününde hep güzel şeylerden, güzel ve ümitli gelecekten söz etmenin adetten olduğunu belirterek, Türkiye'nin bahtının ve önünün açık olduğunu anlattı.

Bu bayramda ülkenin geleceğiyle ilgili karamsarlığı ve kötümserliği gerektirecek bir durum olmadığını vurgulayan Avcı, "7 Haziran seçimlerinde tek parti iktidarı teşekkül etmediği için zihinlerde bir acaba şeklinde soru işareti olmadı değil ama o günden bugüne, seçim akşamından itibaren söylediğimiz gibi, Türkiye'yi hükümetsiz, sahipsiz bırakmamak, sorumluluklarını üstlenen bir siyasi iradeden yoksun bırakmamak için elimizden gelen çabayı gösterdik, bundan sonra da göstereceğiz" diye konuştu. 

Avcı, seçimlerden sonraki manzarayı herkesin gördüğünü kaydederek, kimin ne yaptığını, yapmak istediğini ve elini taşın altına sokmak istemediğini hep birlikte gördüklerini dile getirdi.

Avcı, şunları ifade etti:

"Seçimlerle ilgili yapılan bence çok doğru olmayan bir yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Pek çok yorumcudan duyuyorsunuz, sanki bir tane seçmen var, 'seçmen' diye bir tane irade var, bu irade, bu seçmen tıpkı 19'uncu yüzyıl romancıları, roman kahramanları, yazarları gibi herkesin ne yapacağını biliyor ve bu seçmen diyor ki: ' AK Parti , sana yüzde 41 verdim, sen şurada şöyle yapacaksın, sana yüzde 25 verdim, sen şurada duracaksın, sana 17-16 verdim, sen şurada şöyle yapacaksın.' Böyle bir seçmen yok. Her seçmen, hepimiz biliyoruz ki hangi parti için oy kullanmış olursa olsun, onu iktidara getirmek için oy kullanıyor.

Kimse öyle 'Koalisyon yapsın, o onunla birleşsin, o onunla şöyle, böyle yapsın' diye oy kullanmıyor. En azından AK Parti seçmeninden bu yüzden çok eminiz."

- "Türkiye'nin geleceği konusunda endişeye mahal yok"

Nabi Avcı, AK Parti'ye yüzde 41 oy veren seçmenlerin, partisini iktidarda görmek istediğini vurguladı.

Seçmenlerin, hizmetin iktidarda yapılabileceğini bildiklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerden önce de hatırlarsanız yine böyle bir toplantımızda 'Oy, hizmet verecek olana verilir' demiştik. Vatandaş da ister AK Partiye, ister CHP 'ye, MHP 'ye, isterse HDP'ye oy vermiş olsun, hizmet, sorumluluk beklediği için oy vermiştir. Kimseye 'Sen kenarda dur, ben sana oy veriyorum ama sen kenarda dur, bu işlere bulaşma' diye oy verilmemiştir. Manzarayı da görüyorsunuz. AK Parti, seçim akşamından itibaren sorumluluklarının bilinciyle ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söyledi ve onun gereğini de yapıyoruz.

Eğer onun gereğini mevcut tablodan çıkartamazsak o zaman zaten Anayasa, çok açık böyle durumlarda ne yapılması gerektiğini söylüyor, o zaman tekrar seçime gideriz ve o zaman vatandaş tekrar oy kullanırken kimin bu seçimden sonra kenarda duracağını, kimin sorumluluk alacağını bilerek ona göre oy kullanır. Dolayısıyla Türkiye'nin geleceği konusunda endişeye mahal yok."

- "Öğrencilerimizi kurda, kuşa kaptırmayız"

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararına da değinerek, şu görüşleri dile getirdi:

"Milli Eğitim Bakanı olarak, bu günlerde bayram sohbetlerinde de gündeme gelen bir konuda birkaç söz söylemek istiyorum. O da Anayasa Mahkemesinin aldığı söylenen ve henüz gerekçeli kararı bize ulaşmamış olan iptal düzenlemesi. Bununla ilgili muhtelif vesilelerle açıklama yaptım. Bir kere daha burada tekrar etmek istiyorum. Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı her ne olursa olsun, hangi gerekçeyle hangi madde ne kadar iptal edilmiş, onu görelim, gereğini yaparız. Hiçbir çocuğumuzu, öğrencimizi mağdur etmeyiz. 

Öğrencilerimizi ortada bırakmayız. Öğrencilerimizi kurda, kuşa kaptırmayız."

Bakanlık olarak martta iptal davası için müracaat edildiği günden beri alternatif senaryolar üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını aktaran Avcı, "Bizimle çok verimli iş birliği yapan sektör temsilcilerini ve gerçekten eğitime katkıda bulunmak isteyen özel girişimcileri mağdur edecek, yarı yolda bırakacak hiçbir kararı da onaylamayız, yürürlüğe koymayız" değerlendirmesinde bulundu.

- "Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yaptığımızı, ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz"

Avcı, Anayasa Mahkemesinin kararını dikkate alacaklarını vurguladı.

Avcı, şunları kaydetti:

"O karar çerçevesinde her ne ise o karar, gerekçesi her ne ise o karar çerçevesinde yine hukukun içinde kalarak, çocuklarımızın, gençlerimizin ve girişimcilerimizin hukukunu koruyacak tedbirleri başından beri zaten planladık. Onları uygulamaya koymakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Onun için herkes çok rahat olsun. Bu tür söylentiler üzerinden kargaşa ve kaos duygusu uyandırmak isteyenlere de kimse fırsat vermez. Türkiye'de dün olduğu gibi bugün de sorumlu hükümet iş başındadır.

Yarın da sorumluluklarının bilincinde olarak hizmetlerine devam edecektir. Bunun için rahat olalım. Tabii ki hukuka saygımız var ama mahkemelerin, Anayasa Mahkemesi de dahil, karar verirken kararı zamanında yani uygulanabilir süre içinde vermeleri büyük önem taşıyor." 

Eğitimin çok geniş alanı kapsadığını, her ailede eğitimle ilgili çocukların, öğretmenlerin ve velilerin bulunduğuna işaret eden Avcı, bu alana yönelik bozgunculuk girişimlerinin bütün toplumu ilgilendirdiğini söyledi.

Avcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığının icraatlarına yönelik bu tür kanun dışı, korsan girişimler olursa' diye şimdiden bunları mahkemelere de hatırlatıyorum. Kanun çok açık, herkes görevini yasalarda yazdığı şekilde yapmak zorundadır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yaptığımızı, ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Endişeye mahal yok. Çocuklarımızın geleceğini karartacak hiçbir girişime fırsat vermeyeceğimizi bir kere daha buradan bayram gününde kamuoyuyla paylaşmak istedim."

Törene AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Emine Nur Günay, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü ve partililer katıldı.