Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "7 Haziran seçimlerinden sonra memleketi hükümetsiz bırakmamak için her şeye rağmen, bütün kaprislere hatta şımarıklığa varan söylemlere rağmen genel başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız bir koalisyon hükümeti kurabilmek için çok ciddi bir çaba gösterdiler" - "Her vatandaşa, 1 Kasım'da kullanılacak oyun, 2 Kasım'da ne manaya geleceğini tek tek anlatmamız gerekiyor"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "7 Haziran seçimlerinden sonra memleketi hükümetsiz bırakmamak için her şeye rağmen, bütün kaprislere hatta şımarıklığa varan söylemlere rağmen genel başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız bir koalisyon hükümeti kurabilmek için çok ciddi bir çaba gösterdiler" dedi.

Avcı, partisinin Özgüven Tesisleri'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmada, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Perşembenin gelişinin çarşambadan belli olduğunu belirten Avcı, şöyle konuştu:

"Buna rağmen 7 Haziran seçimlerinden sonra memleketi hükümetsiz bırakmamak için her şeye rağmen, bütün kaprislere hatta şımarıklığa varan söylemlere rağmen genel başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız bir koalisyon hükümeti kurabilmek için çok ciddi bir çaba gösterdiler. Samimi bir gayret gösterdiler. Bu süreçler başından sonuna kadar çok şeffaf şekilde yürütüldü. Kimin ne yaptığı, ne söylediği, ne yapmak istemediği, neye engel olduğu bütün milletin gözünün önünde cereyan etti. 

Dolayısıyla öyle perde arkasında kalmış, kamuoyunun bilmediği esrarengiz bir şey yok. Koalisyon görüşmeleri yapılan iki partinin de aslında niyetinin memleketi gerçekten düzlüğe çıkaracak, içinde bulunduğumuz şartları gözeten bir hükümet kurmaktan ziyade bu çalışmalar üzerinden bir propaganda zemini oluşturmak istedikleri ama bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdıkları görüldü."

- "7 Haziran'dan sonraki tutumlarını, söylemlerini gördük" 

Bakan Avcı, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin 1 Kasım'da yapılacağını hatırlattı.

Avcı, AK Parti dışındaki partileri kastederek, şunları söyledi:

"Bu arkadaşlar gelip vatandaşlardan oy isteyecekler, ne diyecekler. 2, 3 Kasım günü ne vadediyorlar ki vatandaştan onun karşılığında oy isteyecekler. 7 Haziran'dan sonraki tutumlarını, davranışlarını, söylemlerini hepimiz gördük. İnsanlar oy verirken hangi partiye oy veriyorsa 'o parti iktidara gelsin ve bana hizmet etsin' diye oy veriyor. Ne CHP  ne MHP ne de bir başka parti hiçbir vatandaşımızın 'Bunlar, Ankara 'ya gitsinler de her şeye olmaz desinler, her şeye hayır desinler de ortalığı bulandırsınlar' diye bir tek vatandaşımızın bile oy kullandığını zannetmiyorum. Şimdi bu partilere oy veren vatandaşlarımız 1 Kasım günü sandık başına gittiklerinde şu tercihi yapacak. Memlekete bir hükümet lazım mı? Evet lazım. Bu hükümeti kurmak için samimi, gayret gösteren veya bundan sonra gösterecek olan kim ona göre oy kullanacaklar. 'Yok 7 Haziran'dan sonraki gibi bir manzara tekrar ortaya çıksın, yine koalisyon görüşmeleri yapılsın, o olmaz, bu olmaz diye ortalıkta dolaşsın, bunun adına da siyaset desin' diye oy kullanacak vatandaş olur mu ben artık o kadarına da ihtimal vermem."

- "Yeni hizmet kervanı için hazırız"

Avcı, 1 Kasım'da yapılacak seçim çalışmalarını birlik ve beraberlik içinde yürüteceklerini dile getirerek, milletin, hizmetlerin kaldığı yerden daha da güçlendirerek sürdürecek bir hükümet için oy kullanılacağına inandığını anlattı.

Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde çalışmaları kaldığı yerden çok daha iyi noktalara taşımaları gerektiğini vurgulayan Avcı, "Her vatandaşa 1 Kasım'da kullanılacak oyun, 2 Kasım'da ne manaya geleceğini tek tek anlatmamız gerekiyor. Bunu da yapmaya hazırız. Allah'ın izniyle 1 Kasım'dan sonra AK Parti bugüne kadar yaptıklarını kat kat aşacak hizmetler için hazırlıklarını elden geçirdi. AK Parti olarak yeni bir hükümet için, yeni bir hizmet kervanı için biz hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle 7 Haziran seçimlerinin muhasebesini yaptıklarını belirten Avcı, "Bunun ilk işaretlerini inşallah 1 Kasım'dan sonra, Asgari Ücret Komisyonu toplanacak, ondan sonra emeklilerle ilgili konular gündeme gelecek. O zaman AK Parti'nin bütün bu süreci nasıl değerlendirdiğini de hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.