Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "(Eskişehir'deki stat inşaatı) 3 ay içinde yani 2016 başında stadımızı maç oynanabilir hale getireceğiz. İnşallah o zamana kadar kulüp olarak da biraz daha toparlanmış olacağız. İkinci yarıda daha güzel neticeler için burada birlikte olacağız"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de yapımı devam eden stadyumun 3 ay içinde maç oynanabilir hale getirileceğini belirterek, "İnşallah o zamana kadar kulüp olarak da biraz daha toparlanmış olacağız. İkinci yarıda daha güzel neticeler için burada birlikte olacağız" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Avcı, Sazova Mahallesi'nde yapımı devam eden stadyum inşaatında incelemelerde bulundu.

Firma yetkililerinden inşaatın durumu hakkında bilgi alan Bakan Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, stadın 3 ay içinde teslim aşamasına geleceğini bildirdi.

Eskişehirspor'un ligin ikinci yarısındaki maçlarını burada oynayabilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Avcı, şunları kaydetti:

"Biz bu sezona yetiştirmeyi düşünmüştük ama geçen yıl kış şartları ağırdı, mevsim şartları nedeniyle zaman zaman inşaatın durması gerekti. Telafi etmek için arkadaşlarımız var güçleriyle çalışıyorlar. 3 ay içinde yani 2016 başında stadımızı maç oynanabilir hale getireceğiz. İnşallah o zamana kadar kulüp olarak da biraz daha toparlanmış olacağız. İkinci yarıda daha güzel neticeler için burada birlikte olacağız. İnşallah kazasız belasız tamamlayacağız. Eskişehir'e yakışacak çok güzel bir stat olacak. Eski stadı yeri de büyük bir şehir meydanı olacak. Burası faaliyete geçince diğer tarafı hemen yıkacağız."

Avcı, bir gazetecinin "Türk Dünyası Meydanı kim tarafından yapılacak, Büyükşehir Belediyesine devredildiği yönünde tartışmalar var. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?" sorusu üzerine, "Türk Dünyası Meydanı'nı Türk Dünyası Vakfı ve valilik inşallah bitirmiş olacak. Büyükşehire de özenmelerinden ötürü teşekkür ederiz. Takdir ettiklerini görüyoruz. Pek çok eserimizi takdir edip, özenmelerini hatta sahiplenmeye çalışmalarını da takdirle izliyoruz. Yani, 'Büyükşehir stat yapıyor' diye dedikodular da çıkıyor. Elhamdülillah güzel oluyor. Kim yaparsa yapsın ama burayı biz yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Türk dünyasının 'miniatürk'ü öğrenciler tarafından adlandırılacak"

Bakan Avcı ve beraberindeki heyet, daha sonra Türk Dünyası Bilim ve Sanat Merkezi inşaatı ile Türk coğrafyasındaki yaklaşık 30 mimari eserin minyatürlerinin bulunduğu açık hava müzesini gezdi.

Müzenin isminin öğrenciler tarafından verilmesi konusunda karar aldıklarını anımsatan Avcı, şöyle devam etti:

"Burası gerçekten Türk ve İslam dünyasının medeniyete yaptığı katkıları, çocukların görebileceği bir alan. Burası büyük bir eğitim alanı aslında. Şimdi Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir program yapıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bütün okullarda belli bir program dahilinde öğrencilerimiz burayı gezecek. Sonra öğrencilerden burası için isim önermelerini isteyeceğiz. Bu önerileri toplayacağız. Sonra öğretmenlerimizden oluşan jüri, uygun gördükleri isim sayısını 10'a indirecek. Bunun içinden de vakıf yönetim kurulu olarak birini isim olarak belirlemiş olacağız. İnşallah 10 Kasım'a kadar adlandırma işini tamamlayacağız. Burası öğrencilerin isim verdiği büyük bir eğitim alanı olacak."

Bakan Avcı, ziyaretlerin ardından karayolu ile Ankara 'ya hareket etti.