Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "1 Kasım'da sağlam, önünü görebilen, herkesin de önünü gördüğünden, kararlılığından, dirayetinde emin olduğu ve arkasında gerçekten büyük bir milli irade olduğunu bileceği sağlam bir hükümete ihtiyaç var. İnşallah, seçimde bunu yapacağız"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "1 Kasım'da sağlam, önünü görebilen, herkesin de önünü gördüğünden, kararlılığından, dirayetinde emin olduğu ve arkasında gerçekten büyük bir milli irade olduğunu bileceği sağlam bir hükümete ihtiyaç var. İnşallah, seçimde bunu yapacağız" dedi.

Avcı, Mihalıççıklılar Derneğinden bazı dernek başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde eğitimde adeta sessiz bir devrim yaşandığını belirterek, eğitimde iyi yönde ciddi mesafelerin alındığına değindi.

1 Kasım'ın kritik bir dönem olduğunu vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

"1 Kasım'da bir parti seçmeyeceğiz, milletvekili de seçmeyeceğiz. Bu seçimlerde her birimizin oy kabinine girdiğinde ilk düşünmemiz gereken şey, 'bu oyumla Türkiye 'de bir hükümet kurulmasına katkıda bulunacağım, yoksa bir kaos ve kargaşa arayışına mı katkıda bulunacağım' olmalıdır. 7 Haziran, Türkiye genelinde bütün seçmenlerin katıldığı büyük bir anket oldu. Burada gördük, manzaramız bu. Baktığımız zaman şu anda, objektif şartlarda AK Parti , eğer makul bir destek alırsa tek başına iktidar olma şansına açık ara en yakın olan parti. Diğerlerinin, hiçbirinin tek başına iktidar olma şansı yok. 1 Kasım'da biz sandıkta ya istikrarlı bir hükümet kuracağız veya 'dur bakalım, ne olacak' diyeceğiz. Buna müsaade etmememiz lazım."

-"Türkiye'nin maceraya tahammülü yok"

Avcı, kendisinin Cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atayan Milli Eğitim Bakanı olduğunu dile getirerek, her iki öğretmenden birinin AK Parti iktidarı döneminde atandığını hatırlattı.

Türkiye'nin istikrarlı ve dirayetli bir hükümete ihtiyacının olduğunu vurgulayan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin iç ve dış şartlar itibarıyla bir maceraya tahammülü yok. Onun için kanaat önderleri olarak vatandaşlarla bu endişeler ve beklentileri paylaşacağınızdan eminim. 7 Haziran'dan sonra bu terör olayları vesairenin de gösterdiği gibi hani 'çakallar puslu havayı severler' hesabı bir sürü şey harekete geçirildi. Çok şükür hükümetimiz büyük bir kararlılıkla Türkiye'nin bu geçici dönemi, sıkıntısız, kazasız, belasız, ekonomide, gündelik hayatta, büyük kargaşaya, kaosa ve buhrana yol açmadan atlatması için gece gündüz çalıştı. 1 Kasım'da sağlam, önünü görebilen, herkesin de önünü gördüğünden, kararlılığından, dirayetinde emin olduğu ve arkasında gerçekten büyük bir milli irade olduğunu bileceği sağlam bir hükümete ihtiyaç var. İnşallah, seçimde bunu yapacağız."