Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Bizim hesaplamalarımıza göre bandrolsüz yardımcı kitap sektörü aşağı yukarı 15 milyarlık bir sektör. Yaptığımız düzenlemeler bu piyasayı ortadan kaldırmaya yönelik. O yüzden birilerinin tekerine fena halde çomak sokmuş olduk"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bizim hesaplamalarımıza göre bandrolsüz yardımcı kitap sektörü aşağı yukarı 15 milyarlık bir sektör. Yaptığımız düzenlemeler bu piyasayı ortadan kaldırmaya yönelik. O yüzden birilerinin tekerine fena halde çomak sokmuş olduk" dedi.

Eskişehir Karadenizliler Derneğini ziyaret eden Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran'dan sonra Türkiye 'nin içeride ve dışarıda sıkıntıya düşmemesi için canla, başla gece-gündüz demeden çalıştıklarını bildirdi.

Dershanelerin dönüşüm sürecini başlattıklarından beri, Milli Eğitim Bakanlığına yönelik çok sistematik bir karalama ve dezenformasyon kampanyasının yürütüldüğünü belirten Bakan Avcı, "'Milli Eğitimde her şey alt üst oldu, yaz-boz tahtası oldu, durmadan sistem değişiyor' gibi bir takım söylentilerin sistematik bir şekilde bir merkezden yayıldığını vurguladı. 

Avcı, karalama kampanyalarının anlaşılabilir sebepleri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

" Ne yaptık biz? Dershanelerin dönüşüm sürecinde, geçmişte 'ineğimi, evimi satarım çocuğumu okuturum' milletin eğitimde böyle şeyleri vardı. Çocuğunu dershaneye gönderiyor, sorular genellikle dershanelerde öğretilen tekniklerle çözülebilecek nitelikte sorular oluyor. Dershaneye gidebilen öğrenci sayısı toplam öğrencimizin yüzde 15'i, sosyal adalet bakımından sıkıntılı. Dolayısıyla biz bu sistemi değiştirdik. Dedik ki;  burada dershanede bir potansiyel var, derslikler, öğretmenler var bunları normal okula dönüştürelim. Hem böylece milli ekonomiye katkıda bulunsun hem de eğitime katkıda bulunsun.

Buna camianın büyük bir kısmı uydu. Bir bölüm uymadı. Uymayanların buradan ciddi bir geliri vardı. Şimdi bizim hesaplamalarımıza göre dershane ve yardımcı kitap sektöründen ama bandrolsüz yardımcı kitap sektöründen aşağı yukarı 15 milyarlık bir sektör. Yaptığımız düzenlemeler işte bu piyasayı ortadan kaldırmaya yönelik o yüzden birilerinin tekerine fena halde çomak sokmuş olduk."

Bakan Avcı ve beraberindeki AK Parti milletvekili adayları daha sonra Eskişehir- Ankara karayolu üzerinde bulunan Eskişehir Mobilyacılar Kooperatifi Sanayi Sitesi'nde, Tornacılar ve Oto Tamirciler Odası tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.