Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Eskişehir'in Yüksek Teknoloji Üniversitesi projemiz var. Her şeyi hazır fakat bir türlü Meclis'in takvimi ile bizim takvimi sekronize hale getiremedik. Sözünü verdik, sözümüzün arkasındayız, yapacağız"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Eskişehir'in Yüksek Teknoloji Üniversitesi projemiz var. Her şeyi hazır fakat bir türlü Meclis'in takvimi ile bizim takvimi sekronize hale getiremedik. Sözünü verdik, sözümüzün arkasındayız, yapacağız" dedi.

 Eskişehir Sivrihisar Eğitim Vakfı Derneği üyeleri ile bir araya gelen Nabi Avcı, Sivrihisar ilçesini içine alacak bir stratejik plan çalışması yapacaklarını söyledi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) İki  Eylül Yerleşkesi içinde yer alan havaalanına üniversitenin kararıyla demokrasi şehidi Hasan Polatkan'ın adının verildiğini anımsatan Avcı, şöyle konuştu:

"Havaalanımız önümüzdeki dönem İstanbul , İzmir ve Antalya uçuşlarıyla daha hareketli bir hale gelecek. Hasan Polatkan Havaalanı ile geçmişte bir firma ile 62 kişilik bir uçuş programı gerçekleştirdik. Ancak o tarihte Eskişehir-İstanbul arasında hızlı tren seferleri yoktu. O uçağın dolacağını düşündük fakat 6 ayın sonunda firma sahibi zararına bizim hatırımız için çalıştıklarını ve ortalama 26-27 yolcu ile çalıştıklarını söyledi. Bu çalışmalar sonucu o dönemde bu uçuş seferlerini uygulayamadık. Şu anda Türk Hava Yolları ile hesabı kitabı daha sağlam tutarak bir çalışma yapıyoruz. Hasan Polatkan'ın adına yaraşır bir hareketlilik orada inşallah sağlamaya çalışacağız. Hasan Polatkan Havaalanı, yüksek hızlı trene rakip olmaz olsa olsa yoldaş olur."

- Yüksek Teknoloji Üniversitesi sözü

Bakan Avcı, bir vatandaşın Eskişehir'e kurulması planlanan Yüksek Teknoloji Üniversitesi projesi ile ilgili yönelttiği soru üzerine şunları söyledi:

"Eskişehir'in Yüksek Teknoloji Üniversitesi projemiz var. Her şeyi hazır fakat bir türlü Meclis'in takvimi ile bizim takvimi sekronize hale getiremedik. Sözünü verdik, sözümüzün arkasındayız, yapacağız. Biz uluslararası bir üniversite olmasını istiyoruz. Daha çok lisans üstü eğitime ağırlık veren, master ve doktoraya, hatta doktora sonrası post doktora eğitimi yapan uluslararası bir üniversite olmasını istiyoruz. Bunun için Amerikalılar ile görüşmemiz oldu. Japonlarla birlikte ortak bir girişimimiz vardı. Japon Eğitim Bakanı ile prensipte mutabık kaldık fakat araya şöyle bir şey girdi. İstanbul'da Türk-Japon Üniversitesi kuruluyor. Dolayısıyla Japonlar ile biz yüzde elli yüzde elli ortaklık yapamıyoruz. Bize her türlü bilimsel desteği, öğretim üyesi desteğini, laboratuvar gibi konularda tam destek sözleri var. Onu da bir protokol çerçevesinde inşallah Eskişehir Yüksek Teknoloji Üniversitesi o işbirliğini de gerçekleştireceğiz. Tüm bunların olabilmesi için 2 Kasım'da tek başına iş başına getirmemiz lazım. Biz de Allah'ın izniyle işimizi başına geçip bunların peşine düşeceğiz."