Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de:
- "Önümüzdeki sezon inşallah Eskişehirspor maçlarını yeni stadımızda oynayacak"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de yapımı devam eden stada ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek, "19 Mayıs'ta inşallah stadımızı tamamlamış olacağız. Önümüzdeki sezon inşallah Eskişehirspor maçlarını yeni stadımızda oynayacak" dedi.

Bakan Avcı, Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu binasının açılış törenindeki konuşmasında, Eskişehir'de hizmete açılan her kurumun, yapılan her yapı ve hizmetin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Açılışı yapılan merkezin sadece bir eğitim alanı olarak değil aynı zamanda bir  sosyal etkileşim mekanı olarak hizmete sunulduğunu anlatan Bakan Avcı, ilk halk eğitim merkezi binasının 1961 yılında yapıldığını ve 30 yıl boyunca mevcut bina ve ek binalarda hizmet verdiğini anımsatarak, binanın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Avcı, bina yapımının 2013'te başladığını belirterek, "Eskiden bu tür müesseseler önce temel atılır, sonra üzerinden seneler geçer, üzerinden birkaç seçim geçer ondan sonra ya açılır ya açılmazdı. Bu binanın yapımına bir yıl önce, 2013 yılında başlandı ve tamamlandı" diye konuştu. 

Binanın bir özelliğinin de engelli vatandaşların hizmetine uygun inşa edilmesi olduğunu dile getiren Bakan Avcı, Eskişehir'in engelli vatandaşların erişimi konusunda hem kamu hem sivil binalarda gereken özeni göstermekte,  Türkiye 'nin önde gelen şehirler arasında yer aldığını ifade etti.

"Eğitim belli bir yaşla sınırlı değil" diyen Bakan Avcı, Bakanlık bünyesinde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün bulunduğunu, Genel Müdür Mustafa Kemal Biçerli'nin de açılış törenine katıldığını hatırlattı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Milli Eğitim Bakanlığının özellikle eğitim çağı dışında kalan vatandaşlara yönelik hizmetlerini organize etmek için kurulduğunu aktaran Avcı, "Gerçekten bütün dünyada takdir edilen çalışmalar yapılıyor. Bu genel müdürlük bünyesinde, halk eğitim merkezlerimizde onlarca, yüzlerce kurslarda çok farklı ilgi alanlarına yönelik kurslarda sertifikalar veriliyor ve gerçekten insanlarımız buradaki eğitimlere de büyük rağbet gösteriyorlar. Sayın Genel Müdürümüze bu vesileyle huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Halk eğitim merkezlerinin bir diğer fonksiyonunun da sosyal ilişkileri düzenlemesi olduğunu dile getiren Bakan Avcı, bütün vatandaşların, özellikle de kadınların bu merkeze özel bir ilgi göstereceklerini, sahip çıkarak eksikliklerini hatırlatma konusunda ellerinden geleni yapacaklarına inandığını söyledi. 

- "Önümüzdeki sezon Eskişehirspor maçlarını yeni stadımızda oynayacak"

Eskişehir'de yapımı devam eden stada ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakan Avcı, şöyle devam etti:

"Stat yapımı son hız devam ediyor. Mevsim şartları nedeniyle bazen inşaata ara verildiği zaman hemen dedikodular yükseliyormuş Eskişehir'de onun için merak etmeyin; 19 Mayıs'ta inşallah stadımızı tamamlamış olacağız. Önümüzdeki sezon inşallah Eskişehirspor maçlarını yeni stadımızda oynayacak. Eski stat yerimizi de en başından beri söylediğimiz gibi bir meydan olarak, bir millet bahçesi olarak düzenleyeceğiz. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarını da alıyoruz. Orası çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın, emeklilerimizin hava alacakları, gezecekleri, eğlenecekleri bir büyük meydan olacak, hiçbir rant yapılaşmasına orada müsaade etmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz, bir kere daha söylüyoruz. Şimdi seçim geliyor, seçim vesilesiyle bu tür polemikler çok artar ben onlar başlamadan bunları bir kere daha sizlerle paylaşmak ihtiyacını duyuyorum. Ayrıca Bilim Sanat Merkezinin yapımı devam ediyor. İnşallah 23 Nisana kadar büyük bölümünü tamamlamış olacağız."

Diğer restorasyon çalışmalarının ve milli eğitim yatırımlarının devam ettiğini de vurgulayan Bakan Avcı, Eskişehir'in eğitim göstergeleri bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde, iyi bir durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Vali Güngör Azim Tuna da bugünün hızla değişen dünyasında insanların eğitim ihtiyaçlarının da aynı hızda değiştiğini ifade ederek, "Halk eğitim merkezlerinin varlığı bu bakımdan toplum ve kültürümüz için hayati öneme sahiptir" diye konuştu.  

Avcı, açılış kurdelesini kesmesinin ardından halk eğitim merkezindeki atölyeleri gezdi ve kursiyerlerle sohbet etti.  

Bakan Avcı, daha sonra Beylikova Halk Eğitim Merkezi ve 200 yataklı pansiyon binasının açılış törenine katılmak üzere Beylikova ilçesine gitti.