Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de
- Bakan Avcı, Türk Dünyası Vakfı ve Eskişehir Valiliğince düzenlenen "Gönül Sofrası" adlı iftar programına katıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk Dünyası Vakfı ve Eskişehir Valiliğince organize edilen "Gönül Sofrası" adlı iftar programına katıldı.

Bakan Avcı, Vilayet Meydanı'nda yaklaşık 7 bin 500 kişinin katıldığı iftar programındaki konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 28 Mayıs 2011'de Odunpazarı Meydanı'nda düzenlenen mitingde "Eskişehir'i Türk Dünyası Başkenti yapacağız" dediğini hatırlattı.

O talimat doğrultusunda yasanın hazırlandığını anlatan Avcı, 2013 yılında Eskişehir'in "Türk Dünyası Başkenti" olduğunu söyledi.

Bakan Avcı, Türk Dünyası Vakfının kentte hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, bunların arasında Vişnelik Mahallesi'ndeki Dede Korkut Parkı, Sücaaddin Veli Külliyesi gibi pek çok eserin tamamlandığını ve daha da yapacak çok işlerinin olduğunu kaydetti.

Eskişehir'e kalıcı eserlerin yanı sıra kültürel etkinlikler bağlamında pek çok hizmetin Türk Dünyası Vakfı üzerinden gelmeye devam edeceğini ifade eden Bakan Avcı, şunları söyledi:

"Ben bu süreçte büyük emeği bulunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'a, emeği geçen herkese, koordinasyon kurulu üyesi bakanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, rektörlerimize, oda başkanlarımıza, bütün bu faaliyetlerde görev alan arkadaşlarımıza, uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Ve bu akşam bu güzel iftar programını organize eden başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah tekrarını nasip etsin." 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise iki gün önce son dönem insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden olan Srebrenitsa katliamının 20'nci yıl dönümü olduğunu belirterek, söz konusu kentte 8 binden fazla Evlad-ı Fatihan'ın katledildiğini bildirdi.

İnsanlık dışı bu vahşet ve yürek burkan bu kıyımın halen yürekleri dağlamaya devam ettiğini anlatan Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun gibi yüreklerimizi dağlayan nice acılarımız var millet olarak. Ancak biz Yunus'un yoğrulduğu aşk mayasıyla, 'Giderdim gönlümden kini, kin tutanın yoktur dini' diyerek ebedi mutluluğa uzanan bir yolda barışı, huzuru inşa etmeye baş koyduk. Gönül medeniyetimizin çizdiği bu gönül yolunda emin adımlarla ilerlerken şunu bir kez daha samimiyetimle ifade etmek isterim ki Eskişehir Valiliği olarak önceliğimiz her zaman gönlü kırıklardan yanadır. Gönül kapımız ise Yunus misali, ayırıp kayırmadan, herkese ardına kadar açıktır." 

Etkinliğe, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral İmdat Bahri Biber de katıldı.