Minik Sonay'ı koruyucu ailenin sevgisi iyileştirdi

Minik Sonay'ı koruyucu ailenin sevgisi iyileştirdi
Minik Sonay'ı koruyucu ailenin sevgisi iyileştirdi
- Eskişehir'de yaşayan Ekim ailesi, fiziksel gelişiminde yaşıtlarına göre gerilik ve böbrek fonksiyon bozukluğu bulunan 4 yaşındaki kız çocuğunun yaklaşık iki yıldır koruyucu aileliğini üstleniyor - Anne Ekim: "Allah'ın izniyle böbrek rahatsızlığını atlattık. Sürekli tedavi gördü. Şu an Sonay'ın hiçbir hastalığı kalmadı" - "Sonay, anaokuluna gidecek. Sosyal yaşantısı da iyi. Sıcakkanlı ve aksiliği yok. Apartmanımızda sevilen bir çocuk oldu"

ESKİŞEHİR (AA) - ERGÜN HAKTANIYAN - Eskişehir'de, fiziksel gelişiminde yaşıtlarına göre gerilik ve böbrek fonksiyon bozukluğu bulunan 4 yaşındaki Sonay Barış, koruyucu ailesinin de desteğiyle sağlığına yeniden kavuştu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, iki kız çocuk annesi Berkız Ekim, yaklaşık iki yıl önce bir kız çocuğu evlat edinmek istedi.

Bu kararını eşi ve çocuklarıyla paylaşan Ekim, onlardan destek gördü. Çocuk yuvasını ziyaret eden Ekim ailesi, öz anne ve babasının bakım koşullarını yerine getirememesi nedeniyle koruma altına alınan Sonay Barış'ın koruyucu ailesi oldu.

Berkız Ekim, Sonay Barış ile artık üç kızının bulunduğunu söyledi.

Sonay'ın sol böbreğinde rahatsızlığının bulunduğunu belirten Ekim, "Allah'ın izniyle böbrek rahatsızlığını atlattık. Sürekli tedavi gördü. Şu an Sonay'ın hiçbir hastalığı kalmadı. İlaçlarını düzenli bir şekilde verdik, sağlık kontrollerine götürdük. Sadece yıllık kontrollerine gidecek. Sevgimizle hep beraber ve her şeyimizle Sonay'ın yanında olunca hiçbir şeyi kalmadı" diye konuştu.

Anaokuluna başlayacak Sonay'ın sosyal , sıcakkanlı ve uyumlu bir çocuk olduğunu dile getiren Ekim, "Apartmanımızda sevilen bir çocuk oldu. Apartmanımızın neşesi haline geldi. Koruyucu aileliği herkese tavsiye ediyorum. Topluma bir çocuk kazandırabilirsek ne mutlu bize" ifadelerini kullandı.

- "Koruyucu aile modeli önemli bir değişim noktası"

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın da koruyucu aile modelinin, aile kavramına sahip olmayan çocuklar için hayatlarında önemli bir değişim noktası olduğunu vurguladı.

Sosyal hizmet uzmanı ve yetkililerinin, bu modelde çocuğu koruyucu aile yanında takip ettiğini anlatan Aydın, şunları kaydetti:

"Çocuğun aile yanına yerleştirildikten sonra fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişiminin olumlu yönde hızlandığı, güvenli ve sağlıklı aile ortamında okul öncesi eğitim desteği de alarak sürdürdüğü, bire bir ilgi ve sevgi ortamında çocuğun çok mutlu olduğu tespit edilmiştir. Çocuğun koruyucu ailesi ile olan ve gelişen duygusal bağı örnek teşkil edilecek özelliktedir. Tüm koruyucu ailelere bu kutsal hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum."