Mısır'da darbe karşıtı 183 sanığa verilen idam kararı

Mısır'da darbe karşıtı 183 sanığa verilen idam kararı
Mısır'da darbe karşıtı 183 sanığa verilen idam kararı
- TÜMSİAD Şube Başkanı Engiz: "Halkın yetkilendirdiği yöneticilerin demokrasiden uzak bir yöntem ile iktidardan düşürülmesi, demokratik yönetimin yetkisiz bir şekilde gasp edilmesi, demokrasi taleplerini dile getirenlerin idama mahkum edilmesi kabul edilemez"

ESKİŞEHİR (AA) - Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Eskişehir Şube Başkanı Ali Engiz, Mısır'da darbe karşıtı 183 sanığa verilen idam kararının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Engiz, yazılı açıklamasında, Mısır'da insanlık katliamına ve hukuk terörüne tanık olduklarını belirterek, masum insanların hukuk isteklerine silahlarla, baskılarla ve zindanlarla cevap veren bir yönetimin demokrasiyi ayaklar altına almasının da ötesinde büyük bir insanlık suçu işlediğini kaydetti.

Mısır halkının demokratik talepleri ve iradelerinin yok sayılarak bir anti demokratik süreç başlatıldığını dile getiren Engiz, şöyle devam etti:

"Halkın yetkilendirdiği yöneticilerin demokrasiden uzak bir yöntem ile iktidardan düşürülmesi, demokratik yönetimin yetkisiz bir şekilde gasp edilmesi, demokrasi taleplerini dile getirenlerin idama mahkum edilmesi kabul edilemez. Mısır'da çağdaş firavunlar kendi insanına her türlü zulmü uyguluyor. Çocuk , yaşlı demeden insanları katlediyor. Bu insanlık dışı uygulamaların sorumluları Mısır'daki cunta yönetimi olduğu kadar bu uygulamalara sessiz kalan küresel güçler onların işbirlikçileridir. Zalimler unutmasın ki, Allah mazlumların yanındadır ve sonun da galip gelecek olanlar da mazlumlardır. Türkiye halkı olarak demokrasi taraftarı mazlum Mısır halkının dün olduğu gibi bu gün de yanındayız, destekçileriyiz. Asıl yargılanması gereken darbe ile iş başına gelenlerdir."