Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Ünal: (2)

Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Ünal: (2)
Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Ünal: (2)
- "İddia ediyoruz; bizim İkmal Bakım Merkezi'nden çıkan uçak uçar, uçmayan uçak da oradan çıkmaz" - "Her yıl ortalama 100 civarında pilot ayrılıyor. Zaten Hava Kuvvetlerinde ortalama 125 civarında yeni pilot yetiştiriyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, " İddia ediyoruz; bizim İkmal Bakım Merkezi'nden çıkan uçak uçar, uçmayan uçak da oradan çıkmaz" dedi.

Ünal, Eskişehir'de, Komutanlığın Brifing Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, F-4E 2020'lerde 2003 ve 2005 yıllarında yenilenmiş 9 aviyonik sisteminin değiştiğini, 10 ilave aviyonik sisteminin kazandırıldığını, bütün kablo ve hidrolik boruları yenilenip elektronik kart podu takıldığını söyledi.

Uçakları servis zamanı geldikçe ve bakım ömrü tamamlandıkça emekli etmekten hiçbir gün geriye kalmadıklarını vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

"Bunların her birinin ömrü bellidir. Ömrü gelen mutlaka değiştirilir. Bakımı gelenin mutlaka bakımı yapılır ve bu fabrikadan çıkan uçak uçar. İddia ediyoruz; bizim İkmal Bakım Merkezi'nden çıkan uçak uçar, uçmayan uçak da oradan çıkmaz. Atlamaya sandalyelerimiz yüzde 100 faaldir. Hem yenilenmiştir hem de en ufak bir şüpheye asla yer vermeyecek şekilde bakım yapılmıştır. F-4, Türk Hava Kuvvetlerine 1974 yılından itibaren o kadar çok kazanım sağlamıştır ki hava kuvvetlerinin efsanesi ve kahramanı olarak görmeyi tercih ederim. F-4E 2020 bizim en stratejik uçağımızdır. 2015'te bir, 2016'da 5, 2017'de 8, 2018'de 7, 2019'da 7, 2020'de de 20 olmak üzere bunları sırayla emekli ediyoruz. Uçabilir uçaklar bu sene 47, gelecek sene 42, ondan sonra 34, 72 ve 20. Neden böyle? JSF'nin devreye girmesine de bağlı. JSF'ler de 2018'den itibaren envanterimize girmeye başlıyor. Şu anda kullanılmayı devam eden RF-4E 8, F-4E 2020 47 toplam 55 uçağımız var."

- "Tamamen bir iletişim hatası"

Ünal, Malatya'daki RF-4E kazasıyla ilgili incelemelerin tamamlanmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Bu olayda, iki RF-4E uçağıyla gece keşif görevine çıkıldığını anlatan Ünal, "İnişe gelirken 19.10'da da Akçadağ'daki tepeye çarpıyor. Uçuşun gece olmasının kazayla ilgisi yoktur. Tamamen bir iletişim hatası. Burada bir insan unsuru ve iletişim hatasından bahsediyoruz. Herhangi bir arıza ve atlama söz konusu değil çünkü pilot uçtuğunu zannediyor. Uçtuklarını zannederken tepeye sürtüyorlar" ifadesini kullandı.

Konya'da 5 Mart'ta yaşanan kazaya da değinen Ünal, şehit Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış'ın, yıllık eğitim tazeleme istediği bilgisini verdi. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkasında da öğretmen olarak şehit Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Delikanlı var. İkisi de öğretmen. Buradaki SAM füzelerinde kaçınmaları sırasından pilot kendi manevrasından 'out of control'e giren bir uçağı, kurtarma mücadelesine girip 'Acaba kurtarır mıyım?' mücadelesi sırasında fazla gayret sonucu çıkmayacağına kani oldular ve ön pilot sandalyeyi çekti. Arka sandalye fırlamış ancak uçak çarptığı için maalesef o arkadaşımız da paraşüt atacak zamanı bulamadan ve ön sandalye de fırlamaya zamanı kalmadan yere vuruyor. İki saniye daha önce çekseydi bu iki arkadaşımız bugün bizimleydi. Demek ki iki saniye zamanı yoktu, son bir saniyede çektiler gibi geliyor bana. Bizim kurallarımız kanla yazılmıştır. Bunda da bu olacak. Biz bunu alıp azami sonuçları çıkartacağız."

- Hava Kuvvetlerinden ayrılan pilotlar

Orgeneral Ünal, 2010'dan itibaren Hava Kuvvetlerinden ayrılan pilot sayısının 567 olduğunu bildirdi.

Söz konusu pilotların 193'ünün emekliliğini kazananlar olduğunu söyleyen Ünal, şu bilgileri verdi:

"İstifa eden 306, Türk Hava Yollarına (THY) protokolle gönderdiğimiz 68. Her yıl ortalama 100 civarında pilot ayrılıyor. Zaten Hava Kuvvetlerinde ortalama 125 civarında yeni pilot yetiştiriyoruz. 2013 yılında mecburi hizmet 10 yıla indi. Bu neye bedel oldu? Bu, her yıl ortalama 100 pilotun ayrılmasını beklerken iki yıl iki devre aynı anda ayrılma hakkı kazanmış oldu. Bizde ayrılan o sene 153 oldu. Ayrılan arkadaşların hepsine anket yapıyoruz. Ayrılmaların birinci sebebi, 'Mecburi hizmet 20 yıldı, şimdi 30 yıla çıktı. 15 yıllık hizmetten sonra bir 15 yıl daha bekleyip emekli olacağıma hemen ayrılıyorum. Emeklilik yaşı eskiden olduğu gibi tekrar 19-20 yıla gelirse kalırım çünkü uçmak istiyorum' diyorlar. İkinci konu maddi durum. Üçüncü neden ise 'Sistemde kaldığımda 3-4 yılda bir tayin ediyorsun. Hizmetini vermişim, sabit bir yerde oturayım. Çoluğumun çocuğumun istikbalini düşüneyim' diyorlar. Üç madde var. Bunun dışında bir kişi bile başka bir şeyi anket ifadesinde bulunmadı."

- Sorular

Ünal, bir gazetecinin, "F-4E'lere yeni sandalye takılmış mıydı?" sorusu üzerine, bu konuda bilgi sahibi olan Kurmay Başkanı Tümgeneral Ateş Mehmet İrez'i çağırarak, "Yarın öbür gün yargılanırken beraber yargılanırız" diye konuştu.

"Uçakların uzaktan düşürülebileceği iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Böyle bir ihtimal var mı?" sorusunu da yanıtlayan Ünal, "Bu söylemler çok yaygın. Bu siber savaştır. Bu uçakların teknolojisini bakıldığında böyle bir imkan yoktur. F-4E 2020 uçağının yazılımı tamamen bizdedir. Her türlü değişikliği istediğimiz seviyede yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Abidin Ünal, "Balyoz, Ergenekon gibi dönemler, pilotların moral değerlerini azalttı mı?" sorusunu ise şu yanıtı verdi:

"Burada özellikle Ergenekon ve Balyoz süreçleri hatta casusluk süreçleriyle itham edilen ve çeşitli sorunlarla karşılaşan, yargı, adli sorunlarla karşılaşan ve Hava Kuvvetlerinden ayrılmak zorunda kalan o kadar kıymetli arkadaşlarımız var ki inanın şehitler kadar üzüldüm desem abartmış olurum ama realite onlar bir kaliteydi. Bu söz konusu isimler daha üst rütbeli personeldi. Onların kalitesinden asla şüphem yok. Keşke onlar bizimle olsalardı. Şu anda görevinde olan pilotların ve yöneticilerin kalitesinde de endişem yok. Hiçbirinin kalitesi onların kalitesinden aşağıda değildir. Elbette ki bir moral düşüklüğü olmuştur. Üzüldük. Biz profesyonel insanlarız, işe devam ediyoruz. Ne kaliteden ne de moral, motivasyondan herhangi bir eksilmenin olduğunu söyleyemiyorum. Üzüntümüzü de hemen bunun yanında ifade etmek istiyorum."

Brifingin ardından 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığınca uçakların bakım, revizyon, modifikasyon ve modernizasyonu ile F-16, F-4/2020, T38A/M ve NF-5A/B uçaklarının hidrolik, pnömatik, mekanik, elektronik ve aviyonik onarım hizmetlerinin yanı sıra silah sistem entegrasyon ile motor yenileme projeleri hakkında bilgi verildi. 

 (Bitti)