Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- AK Parti Eskişehir Milletvekili Koca: - "Gezi olaylarında Türkiye'ye saldıran uluslararası mihraklar maalesef bugün de idama sessiz kalıyor"

ESKİŞEHİR (AA) - AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına ilişkin, "Gezi olaylarında Türkiye'ye saldıran uluslararası mihraklar maalesef bugün de idama sessiz kalıyor" dedi.

Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Mısır'ın İslam aleminin iki önemli ülkesi olduğunu söyledi.

Mısır'da yüzde 52'lik oy oranıyla cumhurbaşkanı seçilen Mursi'nin darbe yoluyla iktidardan indirildiğini hatırlatan Koca, şöyle konuştu:

"Aslında benzer olaylar, Mısır'dan sonra Türkiye'de de yaşatılmaya çalışıldı, Gezi olayları baş gösterdi. Devamında da 17 ve 25 Aralık olayları baş gösterdi. Ondan sonraki süreçte de birçok olay yaşandı. Mısır'da yaşanan olaylarının benzeri Türkiye'de de yaşatılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, bu dönemde dik duruş sergiledi. Özellikle demokrasi düşmanlarına karşı çok ciddi mücadele verdiler. Verdikleri bu mücadele sayesinde çok şükür ki bizim ülkemiz bir Mısır, Suriye, Irak olmadı. Şu anda bir istikrar adası olarak yoluna devam eden bir ülke konumundayız. Aslında bu tür, demokrasiye karşı atılmış adımlara yönelik hep birlikte hareket etmeli ve tavır sergilemeliyiz. Avrupa ülkelerinin hiçbirinde bu anlamda ses çıkmadı ve hakikaten buna üzülüyoruz. Bu olaylara tepkiyi en başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın verdiğini görüyoruz."

Koca, muhalefet partilerinin de olaya "cılız" da olsa bir tepki verdiğini anlatarak, bunun kendilerini memnun ettiğini, muhalefet partilerinin sesinin daha gür çıkması ve demokrasiden yana tavır takınmaları gerektiğini bildirdi.

Herkesin "ateşe su taşıyan karınca" misali çabasını ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Koca, "Vesayete, darbecilere ve çetelere karşı hep birlikte bir duruş sergilemeyiz. Gezi olaylarında Türkiye'ye saldıran uluslararası mihraklar maalesef bugün de idama sessiz kalıyor. Bizler güçlü olursak Balkanlar, Orta Doğu, Irak, Filistin, Suriye ve Mısır güçlü olur, demokrasiye kavuşur, huzur gelir ve birlik beraberlik olur" ifadesini kullandı.

Koca, dünya ülkelerinin demokrasinin yanında tavır takınması gerektiğini sözlerine ekledi.