Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Eskişehir İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Karadaş: "Hiçbir meşru tarafı olmayan bu haksız yargılamalar ve verilen kararlar da uluslararası hukukla bağdaşmamaktadır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Musa Karadaş, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına ilişkin, "Hiçbir meşru tarafı olmayan bu haksız yargılamalar ve verilen kararlar da uluslararası hukukla bağdaşmamaktadır" dedi.

Karadaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısır'da darbeyle yönetime gelen Sisi ve cunta yönetiminin İhvan'a karşı işlediği hukuksuzluk zincirine" bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

Mısır'da İhvan ile ilgili son kararın bir hukuk skandalı olduğunu belirten Karadaş, şöyle konuştu:

"Eskişehir İHH olarak Mısır'da darbe ile başa gelmiş Sisi'yi ve hükümetinin yaptıklarını lanetliyoruz. Müslümanların hiçbir zaman zulme sessiz kalamayacak. Seçimle iş başına gelen meşru yönetimin darbeyle devrilmesinin uluslararası hiçbir hukukla bağdaşmadığı gibi ne yazık ki bütün dünyanın gözü önünde yapılan ve hiçbir meşru tarafının olmayan bu haksız yargılamalar ve verilen kararlar da uluslararası hukukla bağdaşmamaktadır. Başta Birleşmiş Milletler sessiz kalarak ikiyüzlülüğünü ilan etmiş ve yapılan bu hukuksuzluğun destekçisi konumuna düşmüştür. Aynı şekilde ABD ve Avrupa Birliği gibi sözüm ona sözde demokrasi havarisi devletler de bu zulme destek olmuştur. Bugün Mursi'ye idam cezası veriliyorsa bu, sandığa verilmiş bir idam cezasıdır."