Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Eskişehir'de bir grup, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin idama mahkum edilmesi protesto etti

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı protesto edildi.

Eskişehir Gazze Kardeşlik Platformu, Eskişehir Gençlik Platformu ve Akıncı Derneği üyeleri ikindi namazından sonra Çarşı Camisi bahçesinde toplandı.

Burada grup adına açıklama yapan Eğitim -Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Mısır'da halkın oylarıyla iktidara gelmiş Müslüman Kardeşler Hareketi'ne açıkça darbe yapıldığını söyledi.

Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilin haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini belirten Karaman, şöyle konuştu:

"Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz. Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Mursi'yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken batı bu zulme ortak oluyor. Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır'da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayıp örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi'nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır."

Konuşmanın ardından bir süre Mursi? lehine slogan atan gruptakiler buradan Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı'na yürüdükten sonra dağıldı.