Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya'da AK Parti Gençlik Kolları üyeleri Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin idam cezasına çarptırılmasını protesto etti

ESKİŞEHİR / AFYONKARAHİSAR / KÜTAHYA (AA) - Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya'da AK  Parti Eskişehir Gençlik Kolları üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam cezası kararına tepki gösterdi.

Eskişehir'de Deliklitaş Mahalllesi Hamamyolu Caddesi'nde toplanan grup adına konuşan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Özata, Mursi'ye verilen idam cezasının onandığını, içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişinin "hapishane bastıkları" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Verilen bu cezaların, hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu dile getiren Özata, "Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağacıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz" dedi.

- Afyonkarahisar

Kent merkezindeki PTT binası önünde toplanan AK Parti Afyonkarahisar Gençlik Kolları üyeleri sloganlar atarak Mursi'ye verilen idam kararını protesto etti.

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Dilek Hanım Çengel, burada yaptığı konuşmada, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasının onaylandığını belirtti.

Çengel, bu karar içerisinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişiye de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldıklarını hatırlattı.

Verilen bu cezaların hukuk, adalet, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olarak değerlendiklerini belirten Çengel, "Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir" ifadelerini kullandı.

- Kütahya

AK Parti Kütahya Gençlik Kolları Başkanlığı önderliğindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Cumhuriyet Caddesi Küçük Park'ta toplandı.

Burada grup adına açıklama yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Özbey, halkın oylarıyla seçilen bir liderin ve arkadaşlarının devrilip, idama mahkum edilmesinin bir mahkeme hükmü olmadığını açık ve adi bir cinayet olduğunu söyledi.

Verilen kararın dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu vurgulayan Özbey, "Verilen bu cezalar, 'hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı' demektir. Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz" diye konuştu.

Gruplar açıklamanın ardından dağıldı.