Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
ESKİŞEHİR (AA) - Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed...

ESKİŞEHİR (AA) - Eğitim -Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman, Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasını kınadı.

Karaman, yaptığı açıklamada, Mısır halkının seçimler yoluyla ortaya koyduğu iradenin ve onun seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yanında olduklarını söyledi.

Mısır mahkemeleri tarafından alınan kararları lanetlediklerini belirten Karaman, şöyle konuştu:

"Bu karar mutlaka geri aldırılmalı, Mısır'ın halk iradesi tarafından yönetilmesi sağlanmalıdır. Yaklaşık 5 bin'in üzerinde silahsız insanı katleden darbeciler ve yandaşları yargılanmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği gibi kuruluşlar sessizliklerini bozarak varlıklarını ve bir işe yaradıklarını ispat etmek etmelidir. Bu teşkilatlar  bu kararın geri alınması zulmün  durdurulması için ellerindeki siyasi ve ekonomik tüm araçları kullanmalıdırlar."

Türkiye 'nin bölgenin ve İslam dünyasının coğrafi, kültürel ve siyasi olarak amiral gemisi konumunda olduğunu aktaran Karaman, Türkiye'nin darbecilere karşı varlığının önemli olduğunu kaydetti.