MÜSİAD Eskişehir Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu

MÜSİAD Eskişehir Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu
MÜSİAD Eskişehir Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu
- Ekonomi Bakan Yardımcısı Yıldırım: "MÜSİAD, bugün gıpta edilecek bir noktadadır hem kendi içerisinde hem de pek çok sivil toplum platformunda iyi bir marka olmuştur" - MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: "Önemli riskimiz orta gelir tuzağından kurtulmanın yolu en kısa ifadesiyle eğitim reformu ile hızlı ve adil işleyen bir hukuk devletinden geçer"

ESKİŞEHİR (AA) -  Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, "MÜSİAD,  bugün  gıpta edilecek bir noktadadır hem kendi içerisinde hem de pek çok sivil toplum platformunda iyi bir marka olmuştur" dedi.

Yıldırım, bir otelde düzenlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Eskişehir Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin durumuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ekonominin bir karnesi olduğunu dile getiren Yıldırım, en ağır dersin büyüme olduğunu söyledi. 

Yıldırım, 2014 yılında Türk ekonomisinin büyüme kaydettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"2008 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde yaklaşık 4 milyon insan işsiz kalmışken, biz yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza iş bulduk, yeni istihdam yarattık. İstihdam karnemiz de son derece başarılı. Dış ticarete gelirsek, 2014 yılında çevre ülkelerdeki hem güneyde hem kuzeyde meydana gelen problemler nedeniyle kayıplarımız olsa bile 2014 yılını 151,2 milyar dolar ihracatı, 157,8 milyar dolar olarak tamamlayıp orada da artış sağladık."  

Cari açık konusunda gelinen noktanın sevindirici olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Eskişehir, Türkiye sosyoekonomik gelişmişlik göstergesinde 7'nci sırada olan bir şehrimiz ama dış ticarette yaklaşık 20'nci sırada yer alıyor. Eskişehir'in ihracat konusuna eğilmesi gerekir. Türkiye'de yatırım teşvikleri çok iyi bilinmiyor. Teşvik sistemimiz 5 ayrı programdan oluşuyor. Öncelikli sektörler konusuna dikkati çekmek istiyorum" diye konuştu.

Stratejik yatırımlar, ticaret yapılan alanlar, yabancı sermaye ve Gümrük Birliği sürecini de değerlendiren Yıldırım, "MÜSİAD 11 bini aşkın üye ve 45 bin işletmeyi kapsamaktadır. MÜSİAD, bugün gıpta edilecek bir noktadadır hem kendi içerisinde hem de pek çok sivil toplum platformunda iyi bir marka olmuştur" şeklinde konuştu.

- "Huzur, güven ve pozitif istikrar ortamı korunsun"

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da bugüne kadar görev yapan tüm başkanlara teşekkür ederek, göreve gelen başkan ve yönetime  başarılar diledi.

Olpak, ülke ekonomisine yönelik şu görüşü belirtti:

 "İş alemi olarak önceliğimiz huzur, güven ve pozitif istikrar ortamının korunmasıdır. Önemli riskimiz orta gelir tuzağından kurtulmanın yolu en kısa ifadesiyle eğitim reformu ile hızlı ve adil işleyen bir hukuk devletinden geçer. Ülkemizin büyümesini sağlayacak özel sektör yatırımlarının yeterli seviyede gerçekleştirilebilmesi, finans sistemimizi sadece teminata dayalı bankacılıktan, proje ve yatırım bankacılığına geçirmekle mümkün olabilir." 

Siyasilere çağrıda bulunan Olpak, "Seçimler demokratik hayatın arenasıdır ama eski Türkiye'deki gibi sık sık seçim gündemiyle uğraşmayı doğru bulmuyoruz. 2019'da, genel seçimler, yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı yıl yapılacak olmasını önemsiyoruz. Hazır bu noktaya gelmişken uzlaşıyla bir anayasa değişikliğiyle milletvekilliği seçimlerini de tekrar 5 yılda bir yapabilirsek kesintisiz 5 yıllık seçimsiz dönemlerle devam edip işimize odaklanabiliriz" dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise MÜSİAD Eskişehir Şubesi yeni yönetimine başarı dileklerinde bulunarak, Eskişehir'e yapılacak yatırımlara dikkati çekti.

Genel kurulda MÜSİAD Eskişehir Şubesi Başkanlığına mevcut başkan Vahap Satıcıoğlu yeniden seçildi.