Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi

Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi
Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi
- Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilerin AB değerlerini öğrenmeleri amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Eskişehir'deki okul müdürleri bilgilendirildi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Milli  Eğitim Bakanlığınca ( MEB ), öğrencilerin Avrupa Birliği ( AB ) değerlerini öğrenmeleri amacıyla gerçekleştirilen "Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi" kapsamında okul müdürlerine yönelik, resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmaları semineri verildi.

AB ve Projeler Koordinasyon Daire Başkanlığı Eğitim Uzmanı Veli Öztürk, Öğretmenevi'ndeki seminerde yaptığı konuşmada, "Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi" ile öğrencilerin AB değerlerini öğrenmelerinin sağlanacağını söyledi.

Projeye öğrencilerin aktif katılımının sağlanacağını vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

"10-18 yaş aralığındaki öğrencilerin AB değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeylerinin eğitim faaliyetleri yoluyla artırılması hedeflenen projenin toplam bütçesi 3 milyon 256 bin avro. Projeyle öğrencilere AB'nin temel değerleri nelerdir, AB'nin hedefi nedir, AB nasıl bir oluşumdur, AB'de insanlar hangi haklara sahiptir; bunları öğretmeyi düşünüyoruz. Öğrencilerle birlikte özellikle öğretmenler, MEB teşkilatının merkez personeli, öğrencilerin velileri ve sivil toplum kuruluşlarına da bu konularda bilgi vermeyi hedefliyoruz. Bunlarla AB'ye daha duyarlı ve AB konusunu nitelikli bir şekilde bilen bir toplum meydana getirmeye çalışıyoruz. AB propagandası yapmıyoruz, AB'nin toplumsal ve hukuksal değerlerini anlatmaya çalışıyoruz."

Öztürk, 10-18 yaşlarındaki öğrencilerin bilgi, kısa öykü, slogan ve resim yarışmalarına katılacağını sözlerine ekledi.

Seminerde "Öğrenciler AB'yi Öğreniyor Projesi"nin 2016 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.