Öğrenciler, bu projeyle kariyerlerine odaklanacak

Öğrenciler, bu projeyle kariyerlerine odaklanacak
Öğrenciler, bu projeyle kariyerlerine odaklanacak
- Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen uluslararası ortaklı projeyle gençlerin, iş yaşantısı ve kariyer hedefleri konusunda daha donanımlı mezun olması amaçlanıyor - Projenin koordinasyonundan sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uslu: - "Proje, gençleri hem kariyer hedeflerine yaklaştırmayı hem de mezuniyet alanlarına uygun istihdamın gerçekleşmesini destekleyerek, iş tatminsizliğinin de en aza indirilmesine katkı sağlaması hedefliyor"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Stratejik Ortaklık ve Yenilik Paylaşımı çerçevesinde desteklenen, uluslararası ortaklı projeyle gençlerin okuldan, iş yaşantısı ve kariyer hedefleri konusunda daha donanımlı olarak mezun olması amaçlanıyor.

Projenin koordinasyonundan sorumlu olan AÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Çağlarırmak Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürütücüsü oldukları projenin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ Gençlik Programları Ekim 2014 Dönemi Proje Başvurusu'nda ilk sırada kabul edildiğini söyledi.

Projenin ortakları arasında Almanya'dan Westfalische Wilhelms Üniversitesi, Çek Cumhuriyetinden Masaryk Üniversitesi ve İngiltere'den Westminster Üniversitesinin olduğunu belirten Uslu, Türkiye'den ise Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Sanayi Odasının yer aldığını kaydetti.

Eğitim almış gençlerin mezuniyet sonrası işsiz ya da aldıkları eğitimin dışında alanlarda istihdam edilmesinin, emek piyasasının en önemli sorunlarından birisi olduğunu belirten Uslu, "Bu nedenle, EMLT projesi iş-eğitim uyumsuzluğunun giderilmesi konusunda bir altyapı oluşturmayı planlıyor. Bu alt yapının temelini oluşturulacak olan Uzaktan Öğretim Yöntemine göre planlanmış EMLT Öğrenme Yönetim Sistemi ile gençleri hem kariyer hedeflerine yaklaştırmayı hem de mezuniyet alanlarına uygun istihdamın gerçekleşmesini destekleyerek, iş tatminsizliğinin de en aza indirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor" diye konuştu.

- Kariyer hedefi oluşturacaklar 

Uslu, proje ortaklarının "Araştırma", "Uygulama" ve "Değerlendirme" aşamasında birlikte ortak sorumluluk paylaşımında olacaklarını dile getirerek, EMLT projesinin, araştırma, uygulama ve değerlendirme gibi alt modüllerinden oluştuğunu ve her bir alt modülün farklı proje ortaklarının sorumluluğunda fakat birlikte çalışmak üzerine tanımlanmış olduğunu anlattı.

EMLT projesinin öğrencilere sağlayacağı katkılar hakkında bilgi veren Uslu, şunları kaydetti. 

"EMLT projesinin temel amacı eğitim-iş uyumsuzluğunu azaltmaya yönelik dijital bir öğrenme yönetim sistemine ilişkin bir platform kurmak ve gençlerin kendi uzmanlık alanlarında istihdam edilebilmelerini sağlayabilmek için iş ve kariyer konularında gençlere donanım sağlamak bir ve böylece iş gücü piyasasındaki eğitim-iş boşluklarının azaltılmasına katkı sağlamak. Bu sayede gençler için uzmanlık alanlarına ya da uzmanlaşmak istedikleri alanlara yönelebilen bir kariyer hedefi oluşturulabilecek. EMLT öğrenme yönetim sistemi ile katıldıkları tüm alt eğitim modüllerine ilişkin deneyimlerini kendi öz geçmişlerine yansıtabilecekler, istihdam edilenler için de 'iş tatmini' artacak, emek piyasasında iş gücü veriminin de yükselebilecek."

- Gençler için dijital öğrenme sistemi 

Gençlerin, istihdam süreçlerine ilişkin temel sorununun, mezun olduktan hangi işi yapacaklarına ve hangi sektörde çalışacaklarına karar vermek konusunda çektikleri zorluk olduğunu vurgulayan Uslu, şöyle devam etti:

"Proje, gençler için aslında dijital bir öğrenme sistemi kuruyor. Bu dijital öğrenme sistemi ise içinde barındırdığı alt eğitim modüller ile öğrencinin kariyer hedefi çizmesine net bir şekilde yardımcı oluyor. Bu eğitim modülleri,  genç için formal aldığı eğitimin yanında iş dünyasına hazırlanması ve bir bütün olarak kendi zamanını daha değerli hale nasıl getirebileceği konusunda bilinçlendiriyor. Alt eğitim modülleri ile gençler, kendi öz geçmişlerinde yer alan eksiklikleri de gidermiş oluyor. Bu durum ise hem kamu hem de özel sektör için gencin farkındalığını arttırıyor."

Uslu, iki yıl sürecek EMLT Projesinin, 1 Şubat 2017'de sona ereceğini bildirdi.