Orman yangınlarına karşı personel teyakkuza geçti

Orman yangınlarına karşı personel teyakkuza geçti
Orman yangınlarına karşı personel teyakkuza geçti
ESKİŞEHİR (AA) - Hava sıcaklığının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, gölgede 40 derecelere yaklaşması ve nispi nemin yüzde 20'nin...

ESKİŞEHİR (AA) -  Hava sıcaklığının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, gölgede 40 derecelere yaklaşması ve nispi nemin yüzde 20'nin altına düşmesi nedeniyle orman ilk müdahale ekipleri teyakkuza geçirildi.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek, Eskişehir ve Afyonkarahisar'daki 630 bin hektarlık ormanlık alanı 22 yangın kulesi ile gözetlediklerini kaydetti.

Hakim tepelerde konuşlu bulunan kulelerdeki görevlilerin her saat başı merkeze rapor verdiğini anlatan Ateş, "Aşırı sıcaklar yüzünden şimdi 15 dakikada bir rapor alıyoruz. Tarımsal hasadın yapılması ve otların da kurumaya başlamasıyla bu teyakkuz dönemimiz eylül ayı sonuna kadar sürecektir. Vatandaşlarımızdan ormana yakın yerlerde anız yakmamalarını, bahçe temizliği yapmamalarını, pikniğe gidenlerin ormanlık alanların içine girmeyip sadece kontrollü mesire alanlarını tercih etmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.