Ormanlarda hayvanların otlatılması projesi

Ormanlarda hayvanların otlatılması projesi
Ormanlarda hayvanların otlatılması projesi
ESKİŞEHİR (AA) -  Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce yapılan 19 otlatma planı ile belirlenen yerlerde hayvan otlatmaya izin veriliyor.Müdürlükten...

ESKİŞEHİR (AA) -  Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce yapılan 19 otlatma planı ile belirlenen yerlerde hayvan otlatmaya izin veriliyor.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, orman yangınlarının en büyük sebeplerinden birinin ot yangınları olduğu belirtildi.

Orman bitişiğindeki otların tutuşmasının yangının hızla yayılmasına sebep olduğunun ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yetişmiş ormanların bitişinde otlayan hayvanlar , orman yangını riskini azaltırken ekonomiye de katkı sağlar. Orman köylüleri durumdan memnun. ORKÖY vasıtasıyla da verilen krediler ile hayvan sayısı her geçen gün artıyor. Yağışlı bir kış ve ilkbahar geçiren bölgede otlanma oldukça fazla. Açık hayvancılık ile yapılan otlatmanın ardından yangın riski de azalıyor. Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde otlayan inekler ve sahipleri mutlu, ormancılar huzurlu."