Psikiyatri hastalarına bisikletli terapi

Psikiyatri hastalarına bisikletli terapi
Psikiyatri hastalarına bisikletli terapi
- Eskişehir Kent Konseyi Araba Yok Çalışma Grubu öncülüğünde kronik ruhsal hastalıkların tedavi sürecinde bu hastalığı bulunan kişilere bisikletli terapi uygulanıyor

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kent Konseyi Araba Yok Çalışma Grubu öncülüğünde, kronik ruhsal hastalıkların tedavi sürecinde bu rahatsızlığı bulunan kişilere bisikletli terapi uygulanıyor.

Eskişehir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Psikiyatrist Dr. Berkant Yelken, gazeteciler yaptığı açıklamada, kronik ruhsal hastaların tedavi sürecinde sporun önemli bir yere sahip olduğunu bildirdi.

Yelken, programa katılanların içinde bisiklet kullanmayı bilmeyenlerin de olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kronik ruhsal hastalıkların tedavisinde sadece bisiklet değil birçok sporun tedavide olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Bisiklet tercihi ile hastalarda bir uğraş tedavisi oluşturuyoruz. Kişinin spor yapmadığını düşünürsek vaktini olumsuz geçirme ihtimali ortaya çıkıyor. Bisiklet kullanarak hem uğraş tedavisi uyguluyoruz hem de tedavi sürecinde alınan ilaçlarda kilo artışını denetlemiş oluyoruz. Spor yaparak bu önlenemez kilo artışlarının da önüne geçmiş oluyoruz. Ayrıca düzenli spor yaparak hastaların beyin kimyasında bazı hormonların salınımını kolaylaştırarak kişilerin rahatlamasını ve olumsuz yaşam olaylarında, ailevi, sosyal ve maddi sorunlarla baş etmesine yardımcı oluyoruz. Bisikleti hastalarımız dışarıda kullandıkları için doğal bir ortamda rahatlamalarını da amaçlıyoruz. Bu da tedavi sürecinde etkin bir rol oynuyor. Kronik hastalıklarda kaybedilen dikkat, algılama, çevreyi fark etme gibi becerileri de tekrar kazandırıyoruz."

Bisikletli terapinin bir pilot çalışma olduğunu aktaran Yelken, "Dünyada yapılan ve ispat edilen çalışmalarda düzenli yapılan spor çalışmalarında kronik ruhsal hastalıkların tedavisinde olumlu etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu hastalık sadece sporla tedavi edilemez ancak sporun beraberinde getirdiği özelliklerle tedavinin kolaylaştığı yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Konsey Başkanı Nuray Akçasoy da etkinliklere yaklaşık 30 hastanın katıldığını anlattı.

Hastaların kullandığı bisikletlerin ücretsiz olarak temin edildiğini bildiren Akçasoy, "Bu çalışma Eskişehir'de bulunan diğer hastanelerin de dikkatini çekiyor. Bu sayede hastaneler farklı spor programları yaparak hastaların tedavi edilme sürecine katkıda bulunacak" görüşünü dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Berkant

  ,

  spor

  ,

  psikiyatrist

  ,

  Yaşam

  ,

  Araba

  ,

  toplum

  ,

  ruh

  ,

  sosyal

  ,

  kent

  ,

  beyin