Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- ''(Yaralı ve hasta 24 hacının yurda getirilmesi) Genel itibariyle tüm hastalarımızın uzman hekimlerin olduğu merkezlerde tedavileri yapılıyor. Şu an için olağanüstü bir durum yok"

ESKİŞEHİR (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kutsal topraklarda yaralanan veya hastalanarak Türkiye 'ye getirilen 24 hacının durumuna ilişkin, "Genel itibariyle tüm hastalarımızın uzman hekimlerin olduğu merkezlerde tedavileri yapılıyor. Şu an için olağanüstü bir durum yok" dedi. 

Eskişehir Şehir Hastanesi Kompleksi'nin temel atma töreni için kente gelen Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile yapımı devam eden 600 yataklı Yunus Emre Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Burada personelle akşam yemeği yiyen Müezzinoğlu ve Avcı, daha sonra Kabe'deki vinç kazasında yaralanan Refiye Öret'i tedavi gördüğü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ziyaret etti.

Öret'e geçmiş olsun dileklerini ileterek çiçek veren Müezzinoğlu, yaralanın durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Refiye Öret, vinç kazasının ardından bir süre Suudi Arabistan'da tedavi gördüğünü belirterek, "Biraz toparlanınca geldik, Arafat'a çıkıp hacı da olduk. Buradaki tek sıkıntımız ise bayan hasta bakıcısının azlığı" diye konuştu.

Bunun üzerine Müezzinoğlu, yanındaki yetkilileri bayan hasta bakıcısı için kadro açılmasının talimatını verdi.

Müezzinoğlu, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen sağlık personeli Akif Doğan'ın cebindeki sigara paketini alarak sigarayı bırakması için taahhütname imzalattı.

Ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan Müezzinoğlu, hac ibadetini yerine getirirken yaralanan ve hastalanan 24 hacının dün sabah saatlerinde Türkiye'ye getirildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

" Ankara 'da  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 7, Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 7, Eskişehir'de, Çorum'da ve Konya'da da birer hastamız ve diğer hastanelerde de tedavi gören hastalarımız var. Bunların bir kısmı, özellikle vinç kazası geçirenlerin fizik tedaviye ihtiyacı olanlar var. Kırık veya baskı sonucu oluşan sorunları var. Genel itibariyle tüm hastalarımızın uzman hekimlerin olduğu merkezlerde tedavileri yapılıyor. Şu an için olağanüstü bir durum yok."