Sağlık-Sen'den 112'de taşeronlaşma ve mesai sistemine tepki

Sağlık-Sen'den 112'de taşeronlaşma ve mesai sistemine tepki
Sağlık-Sen'den 112'de taşeronlaşma ve mesai sistemine tepki
- Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Köksal: "Çalışanın hak ettiği ücretlerin hiçbir aracı olmadan doğrudan hak sahibine verilmesi, çalışanların yaşam standartlarının yükseltilmesi ve bu yolla iş veriminin arttırılması en doğru uygulama olacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, 112 Acil Sağlık Hizmetlerine, taşeron sürücü alımı ve mesai sisteminin değişmesini eleştirdi. 

Köksal, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin özveriyle çalışan ve ekiple uyumluluğun en önemli olduğu birimler olduğunu söyledi.

112 Acil Sağlık hizmetlerinde taşeronlaşmaya karşı olduklarını belirten Köksal, ''Çalışanların emeğinin  ve alın terinin karşılığı olarak hak ettiği  ücretlerin bir kısmının yüklenici firma adı altında hiçbir katma değer üretmeyen  taşeron bazı şirketlere aktarılması emek hırsızlığından ve modern kölelikten başka bir şey değildir. Çalışanın hak ettiği ücretlerin  hiçbir aracı olmadan doğrudan hak sahibine verilmesi, çalışanların yaşam standartlarının yükseltilmesi  ve bu yolla  veriminin arttırılması en doğru uygulama olacaktır'' dedi.

Vardiya sistemine de itiraz ettiklerini aktaran Köksal şunları bildirdi:

''Şehir merkezinde, acil vakalarda 45-60 dakika, hastane arası nakillerde 1-2 saati bulan, periferde ise kış şartlarında 3 ila 5 saat arasında  zaman alan vaka sürelerinin mesai sonrasına sarkması söz konusu olacaktır. Uygulamadan doğacak bu sorunları öngörmeden ve çözüm önerileri üretmeden,  gerekli  altyapıyı oluşturmadan, ani kararlarla asla bu sisteme geçilmemeli ve süreç yine sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde yönetilmelidir.''