"Seçim beyannamemizin uygulanmasına fırsat verin"

"Seçim beyannamemizin uygulanmasına fırsat verin"
"Seçim beyannamemizin uygulanmasına fırsat verin"
- Başbakan Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı Prof. Dr. Günay: - "Vatandaşlarımızdan, 2 Kasım'da Başbakanımızın açıkladığı seçim beyannamemizi uygulamasına bir fırsat vermesini istiyoruz" - "Tabandan gelen talepler ve ihtiyaçları üzerine oluşturulmuş bir seçim beyannamemiz var. Çok ince çalışmalar ve hesaplar yaptık. Bu alanda iddialıyız"

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun  Ekonomi  Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir milletvekili adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay, vatandaşlardan, partisinin açıkladığı seçim beyannamesinin uygulanması için 2 Kasım'da fırsat vermelerini istedi.

Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinde durgunluğun bulunduğunu ancak ekonomik istikrarda bir sorunun olmadığını vurguladı.

Türkiye'de cari açık sorununun varlığından söz eden Günay, şöyle konuştu:

"Cari açık, en önemli konularımızdan. Buna yönelik tedbirlerimizi aldık. 25 başlıklı öncelikli dönüşüm programında, bu sorunu çözmeye yönelik programlarımız var. Bunlar uygulanıyor. Konjonktürel birtakım gelişmeler bizi de etkiliyor. Özellikle döviz kurunda, bu geçerli. Bu dalgalanmalar, bazı parametrelere yansıyor. Siyasi belirsizlik, en önemli sıkıntımızdır. Bu nedenle döviz dalgalanlamaları fazlalaşıyor. Çok yakın zamanda bir siyasi çözüm, 2 Kasım'da halkımız tarafından takdir edilecek ve her şey dengeye gelecek."

- "En büyük problem, küresel ekonomideki daralma"

Günay, dövizdeki dalgalanmalar sonucu para birimlerine göre değer kaybına bakıldığından Türkiye'nin ilk sırada olmadığının görüldüğünü bildirdi.

2015 yılının ocak ayından bugüne kadar ki yerel para birimlerdeki değer kaybına bakıldığında Türkiye'nin 3'üncü ya da 4'üncü sırada olduğunu anlatan Günay, şunları söyledi:

"Bütün dünyada böyle bir dalgalanma var. Bunun kısa vadede geçmesi bir güç. Çünkü gelişmekte olan ülkelerde bazı problemler var. Hindistan ve Türkiye, bu ülkelerden olumlu olarak ayrışıyor. Dünyanın en büyük problemi, küresel ekonomideki daralmadır. Bunun en belirgin etkisi, hammadde üreten ülkelere talep azalıyor. Bunların başında Brezilya ve Çin var. Çin, yüzde 10 büyümeye alışmış ülkedir, ancak şimdi yüzde 6'lık bir büyümeden bahsediliyor. Gerçek daralması yüzde 3-4 olacak. Bu çok büyük bir daralma demektir. Bu da hammadde ihraç eden ülkelerin gelirlerini etkiliyor."

Günay, Brezilya ve Rusya'da eksi büyümenin olduğuna dikkati çekerek, "Yani daralma var. Hindistan yüzde 6 büyümeyi devam ettiriyor. Türkiye ise bütün bu koşullara rağmen yüzde 3 büyümeyi devam ettiriyor. Biz mali disiplinde ve kamu borçları açısından, Hindistan'a göre iyi durumdayız" dedi.

-"Merkez Bankası, bütün senaryolara hazır"

Emine Nur Günay, mevcut ekonomik gelişmelerin kısa vadede farklılaşmasını beklemediklerini kaydetti.

Dünyada küresel daralmanın devamıyla dalgalanmanın süreceğini dile getiren Günay, " ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırmama ve beklemede kalma nedeni gelişmekten olan ülkeleri takip etmesidir. Ancak her durumda faiz artırımı olacaktır. 250 baz puan civarından olabilir. Bu da gelişmekten olan ülkeleri etkileyecek. Merkez Bankası, bütün senaryolara hazır" diye konuştu.

Günay, FED'in faiz artırımı yapmasıyla avro-dolar paritesinin, dolar lehine ilerleyeceğini belirterek, bu durumun gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimlerinde makas yaratabileceğine değindi.

Türkiye'nin siyasi istikrara bir an önce kavuşması gerektiğini kaydeden Günay, "1 Kasım'da güzel sonuçlar alacağız. Vatandaşlarımızdan, 2 Kasım'da Başbakanımız açıkladığı seçim beyannamemizi uygulamasına bir fırsat vermesini istiyoruz. Tabandan gelen talepler ve ihtiyaçları üzerine oluşturulmuş bir seçim beyannamemiz var. Çok ince çalışmalar ve hesaplar yaptık. Bu alanda iddialıyız. Tek başına iktidar olduğumuzda halkımıza en büyük desteği vermeye çalışacağız. Dar gelirli gruplara doğrudan dokunan konularımız var" ifadelerini kullandı.