Şeker Fabrikası'nda 83. dönem pancar alımı törenle yapıldı

Şeker Fabrikası'nda 83. dönem pancar alımı törenle yapıldı
Şeker Fabrikası'nda 83. dönem pancar alımı törenle yapıldı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası'nda 83'üncü işletme yılı pancar alım kampanyası tören açılışı ile yapıldı.Saygı duruşunda...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası'nda 83'üncü işletme yılı pancar alım kampanyası tören açılışı ile yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Güngör Azim Tuna, 83'üncü işletme yılı pancar alım kampanyasının çiftçilere hayırlı olmasını diledi.

Şeker fabrikalarının  Türkiye 'ye bir çok faydasının olduğunu belirten Tuna, "Ülkemizin kalkınmasında önemli bir faktör olan bir fabrikaya sahip olmak güzel bir duygu. Milli politikalarımızı ülke olarak gözden geçiriyoruz. Bugünün dünyasında ülke çıkarları bunu gerektiriyor. Rekabet kaliteyi gerektiriyor. Güzel örnekler var şeker fabrikalarında örneğin Konya 'daki fabrikalarda. Bu fabrikalar ürettikleri üründen çok kar elde ediyor ve bunu çiftçilerle paylaşıyor. Bu güzel bir model ve bu modellerin çoğalmasını ümit ediyoruz" dedi.

Fabrika Müdürü Ali Erdoğmuş ise Eskişehir şeker fabrikasının Türkiye'de kurulan üçüncü fabrika olduğunu ifade etti.

Eskişehir şeker fabrikasında günde 7 bin 200 ton pancar işlendiğini aktaran Erdoğmuş, yaklaşık bin ton şeker üretildiğini kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından Eskişehir'de ilk pancarı getiren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi. Programa CHP   Eskişehir Milletvekilleri Gaye Usluer ve Cemal Okan Yüksel de katıldı.