Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
- Çin'in Müslümanlara yönelik saldırı ve uygulamaları, Eskişehir'de sivil toplum üyeleri tarafından protesto edildi

ESKİŞEHİR (AA) - Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik saldırı ve uygulamaları, Eskişehir'de protesto edildi. 

Bazı siyasi parti ve derneklerin üyeleri, Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı'nda topladı. Grup, buradan Porsuk Bulvarı Adalar mevkisine kadar pankartlarla, slogan atarak yürüdü. 

Grup adına açıklama yapan Eskişehir Karakalpaklar Gençlik Hareketi Başkanı Selim Doruk, Doğu Türkistan'ın Çin'in batıya açılan tek kapısı olduğunu belirtti.

Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Engin Şahan da Çin zulmünün bölgede uzun yıllardır devam ettiğini savundu.

Doğu Türkistan'ın dünyanın en zengin uranyum yataklarına, 8 milyar ton petrol rezervine ve doğalgaz kaynaklarına sahip olduğunu ifade eden Doruk, "Buna rağmen Çin'in uyguladığı toprak reformu yasası gereği tüm madenlerde, iş sahalarında Çinliler çalıştırılıyor. Toprakların gerçek sahibi Türkler açlıkla mücadele ediyor" diye konuştu.

Çinlilerin Uygur Türklerini vahşice katlettiğini öne süren Şahan, şunları kaydetti: 

"Siz akşam iftarda ne yesek diye düşünürken öz kardeşleriniz iftarını dünyada mı yoksa ahirette mi yapacaklarının hesabını yapıyorlar. Doğu Türkistan'da ve dünyanın her yerinde Türk oldukları için ezilen ve katledilen tüm Türklerin sesi olsun sesimiz. Bu yaşananları unutmadık ve unutanlara hatırlatmaya devam edeceğiz." 

Açıklamanın ardından grup üyeleri, İstiklal Marşı okudu.