Sivas olaylarının 22. yılı

Sivas olaylarının 22. yılı
Sivas olaylarının 22. yılı
- Eskişehir'de, Sivas olaylarının 22. yılı dolayısıyla aralarında milletvekili, sanatçı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve halkın katıldığı anma yürüyüşü düzenlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Sivas olaylarının 22. yılı dolayısıyla anma yürüyüşü düzenlendi.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda müzik dinletisi ile başlayan etkinliklere, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sanatçılar Sadık Gürbüz, Menderes Samancılar, Mazlum Çimen, İsmail Kaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada grup adına konuşan Mazlum Çimen, 2 Temmuz 1993'ün insanlık tarihinin en acı olaylarından birinin yaşandığı gün olduğunu, üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen yüreklerdeki yangının halen devam ettiğini söyledi.

İnancı, kimliği, kültürü ne olursa olsun Madımak Oteli'nde yaşanan olayların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ifade eden Çimen, şöyle konuştu:

"Bu yaşananlar vahşettir. 2 Temmuz'da yaşanan katliam, çağdaşlığa, demokrasiye, barış halinde yaşama ve çok kültürlü dokuya yapılan çirkin bir saldırıdır. Bugün burada kurulan Demokrasi Platformu, hafızamızdan sürekli olarak silmeye çalıştıkları katliamı unutturmak isteyenlere karşı örgütlenmektir. Bu platform 2 Temmuz'u anmak, halka karşı sorumlu olan ve bunun farkında olan aydınlara güç vermektedir. Perde arkasındaki suçlulular er ya da geç bu katliamın bedelini en ağır bir biçimde ödeyecekler."

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da bundan sonra böylesi kötü günleri bir daha yaşamak istemediklerini belirterek, bunun için insanların birlik, beraberlik içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

Grup buradaki açıklamanın ardından, taşıdıkları dövizlerle slogan atarak Vişnelik Mahallesi'ndeki Hasan Polatkan Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü.