Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Soma'daki maden şehitleri anılıyor
- Eskişehir'de bir grup, Soma'da şehit olan madencileri andı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de madenci kıyafetleri giyip, suratlarına kömür süren grup, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Arifiye Mahallesi İki Eylül Caddesi'nde toplanan bazı sivil toplum örgütlerinden oluşan grubun üyeleri, içinde kömür olan el arabasıyla, sloganlar atıp, düdük çalarak Vilayet Meydanı'ndan Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne yürüdü. Burada beyaz bir örtü üzerine kömürle "Soma" yazan grup üyeleri, ayrıca örtünün üzerine kırmızı renkte boya ile 301 yazdı. Grup üyelerine vatandaşlar da alkışlarla destek oldu. Yapılan açıklamanın ardından, örtü Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önüne bırakıldı. 

Grup adına açıklama yapan Perihan Aslı Öğüt, Soma'da Türkiye 'nin en büyük işçi katliamının yaşandığını savundu.

Soma'da 432 çocuğun babasız kaldığını vurgulayan Öğüt, "Katliamın sorumlularından hesap sorulmadan, asıl sorumlular yargılanmadan Soma'nın acısı bitmeyecek. Bizler insanca yaşamak istiyoruz. Emeğimizin, alın terimizin hakkını istiyoruz. İnsanlarımızın iş cinayetlerinde ölmediği, köle gibi çalışmadığımız, güvenceli iş, güvenli bir geleceğe sahip olduğumuz ülke istiyoruz" dedi.