Somalı Betül ilk uçuş deneyimini babasına armağan etti

Somalı Betül ilk uçuş deneyimini babasına armağan etti
Somalı Betül ilk uçuş deneyimini babasına armağan etti
- Soma'daki maden faciasının ardından babasının mezarına pilot olmak istediği yönünde not bırakan Betül Yüksel, İnönü'deki THK tesislerinde ilk uçuş deneyimlerini yaşadı - Planörle uçan Yüksel: - "Bu uçuşumu babama hediye ediyorum"

ESKİŞEHİR (AA) - Soma'daki maden kazasında yaşamını yitiren babası Ali Yüksel'in mezarına, "Pilot olacağım, yüzünü kara çıkarmayacağım" yazılı mektup bırakan kızı Betül Yüksel (9) ile faciada babalarını kaybeden 14 çocuğun uçma hayali gerçeğe dönüştü.

Faciada babalarını kaybeden 15 çocuk , THK'nın düzenlediği organizasyonla Türkkuşu İnönü Tesisleri'nde yakınlarıyla misafir edildi.

Tesisleri gezerek havacılık faaliyetleri hakkında bilgi alan çocuklar, daha sonra planöre binip uçma hayallerini gerçekleştirdi.

Betül Yüksel, uçuş öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, yazdığı mektubun bu kadar ses getireceğini düşünmediğini söyledi.

İleride pilot olmayı isteğini söyleyen Yüksel, "THK, 18 yaşına ulaştığımda hayallerimi gerçekleştirecek. Şimdi de hayalime ilk adımı atıyorum. Çok mutluyum, babamın yayına gidiyorum. Hepinize yukarıdan el sallayacağım" diye konuştu.

İnönü Planör Okul Müdürü Ersel Özkan'ın pilotluğunu yaptığı planörle uçan Yüksel, çok güzel bir deneyim yaşadığını anlatarak, "İlk önce korktum ama sonra çok güzeldi. Yukarıda çok güzel bir manzara var. Bu uçuşumu babama hediye ediyorum" dedi. 

THK Basın Yayın ve Tanıtım Müdürü İsmail Çanak da Betül Yüksel ile ilgili haberlerin ardından THK olarak harekete geçtiklerini dile getirdi. Kurumun Genel Başkanı Vacit Öktem'in talimatıyla girişimlere başladıklarını aktaran Çanak, şöyle konuştu:

"Betül'ü pilot yapmak için gerekli girişimleri başlattık ve Soma'da bir protokol imzaladık. O günden sonra bu hareket tarzımız devam etti. Bugün de Betül ve kardeşi Furkan ile Soma'da babasını kaybeden, pilot olmak isteyen herkesi topladık, buraya getirdik.

Planöre binerek hayatlarında ilk defa uçma heyecanını yaşadılar. Betül ve kardeşi Furkan, ileride pilot olmak istiyordu. Onlar hayaline ilk adımı attı. THK, sürekli kurban derisi toplamakla gündeme gelen bir kurum olsa da böyle önemli faaliyetleri her zaman yerine getiriyor, ulusumuzun hassasiyetini göz önünde bulunduruyor. Bundan dolayı bize destek olan halkımıza çok teşekkür ediyoruz."


  ETİKETLER:

  Protokol

  ,

  Hediye

  ,

  Maden

  ,

  Bugün

  ,

  Yayın

  ,

  Çocuk

  ,

  Kurban

  ,

  Okul

  ,

  manzara

  ,

  zaman

  ,

  kurum