SP hastası, annesinin desteğiyle LYS'ye hazırlandı

SP hastası, annesinin desteğiyle LYS'ye hazırlandı
SP hastası, annesinin desteğiyle LYS'ye hazırlandı
- Eskişehir'de, Serebral Palsi (SP) hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan 18 yaşındaki Mehmet Eğilmez, annesinin desteğiyle hazırlandığı LYS'den iyi puan alarak üniversiteyi kazanmak istiyor - İletişim Fakültesini kazanarak gazeteci olmayı hayal eden Mehmet: -"Hedefim, gazeteci olmak ama ben muhabirler gibi dolaşamayacağım için masa başında gelen haberlerin bültenlerini hazırlayabilirim. Bu yıl inşallah kazanırım" - Anne Nuray Eğilmez: - "Eğitim çok önemli bir şey. Eğer Mehmet'in yanında böyle dik durmasaydım, böyle başarılı, sosyal olamayacaktı" - "Kitapları ben okudum, o dinledi ama öğrendi. Okuduklarımı anlayan bir çocuk, biz emek verdik, öğrettik ama o da aldı"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir'de, Serebral Palsi (SP) hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan 18 yaşındaki Mehmet Eğilmez, annesinin desteğiyle hazırlandığı LYS'den iyi puan alıp üniversiteyi kazanmak istiyor.

Gazeteci olmayı hayal eden ve geçen hafta sonu LYS-4  sosyal bilimler sınavında ter döken Eğilmez, 21 Haziran 2015 Pazar günü de LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavına girecek.

Annesinin desteğiyle sınava hazırlanan Eğilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesiyle ders çalışmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Soruları bilemediği  zaman annesinin kendisine asla kızmadığını belirten Eğilmez, annesine destekleri için teşekkür etti.

YGS'de barajı aşarak 220 puan aldığına değinen Eğilmez, "Hedefim, gazeteci olmak ama ben muhabirler gibi dolaşamayacağım için masa başında gelen haberlerin bültenlerini hazırlayabilirim. Bu yıl inşallah kazanırım" dedi.

Yüzme sporuna ilgi duyduğunu ve katıldığı yarışlarda madalyalar kazandığını anlatan Eğilmez, yüzmede önemli başarılara imza atmayı hedeflediğini söyledi.

Anne Nuray Eğilmez ise oğlu Mehmet'in SP hastalığı nedeniyle fiziksel engelli olduğunu, yüzde 50 görme sorunu yaşadığı ve tekerlekli sandalye kullandığını belirtti.

Oğlunun eğitim görebilmesi için yoğun mücadele verdiğini anlatan Eğilmez, şunları söyledi.

"Sekizinci sınıfa kadar zorluk içinde geldik. Sekizinci sınıftan sonra okutmamaya karar verdim. Bitti, 'bu kadar olsun' dedim ama okulun müdürü bana 'bu çocuk zeki bir çocuk, onu evde tutma' dedi. Oğlum okumak istiyor. Anadolu Lisesi'ni kazanmasıyla öğrenime devam ettirme karar aldık. 'Anne bak kimse kazanmadı, ben kazandım. Yine de beni okula göndermeyecek misiniz?' dedi. Bunun üzerine kalktık, liseye gittik ve Ticaret Borsası Anadolu Lisesi'ne kayıt ettik. Herkesle mücadele etmiştim liseye kadar. Çocuğumun gözü çok net görmüyor, 'biz ona kitap okuyamayız' diyorlardı. Bunları da çok yaşadım ve liseye giderken söyledim, 'hocam ben hiçbir sorun yaşamak istemiyorum' dedim. İlköğretim de çok sorun yaşadım. Eğitim çok önemli bir şey. Eğer ben Mehmet'in yanında böyle dik durmasaydım, Mehmet böyle başarılı, sosyal olamayacaktı."

Eğilmez, oğlunun görme bozukluğu nedeniyle kitap okuyamadığını belirterek, "O dinledi ama öğrendi. Okuduklarımı anlayan bir çocuk, biz emek verdik, öğrettik ama o da aldı. Oğlumun lise hayatı çok güzel geçti. Eğitim hayatı boyunca başarılı oldu. Hep takdir belgesi aldı. Bundan sonra da oğlum, çok başarılı ve mutlu olmasını istiyorum. Oğlum, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan yeterli puanı alarak LYS'ye girmeye hak kazandı. Bu hafta sonu LYS'nin edebiyat-coğrafya sınavına girecek. Dershaneye gitme şansı olmadı çünkü fizik tedaviye gidiyordu, okulu ve yüzme dersi vardı. Anne-oğul evde testler alarak, kitaplar alarak çalıştık. İnşallah istediği bölümü kazanır" şeklinde konuştu.