Sulama sistemi projesini şiirle protesto ettiler

Sulama sistemi projesini şiirle protesto ettiler
Sulama sistemi projesini şiirle protesto ettiler
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de bir grup sanatçı, Mihalıççık ilçesi Gürleyik ve Dinek köyleri arasında kapalı boru sulama sistemi kurulması girişimine,...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de bir grup sanatçı, Mihalıççık ilçesi Gürleyik ve Dinek köyleri arasında kapalı boru sulama sistemi kurulması girişimine, şiir okuyarak tepki gösterdi.

Eskişehir Kültür Sanat Derneği (ESKÜDER) Başkanı Gazi Durusu, Deliklitaş Mahallesi Hamamyolu Caddesi'ndeki Saatli Park'ta toplanan grup adına yaptığı açıklamada, söz konusu projenin iptal edilmesini istediklerini söyledi.

Gürleyik civarında 233 kuş türünün yaşadığını belirten Durusu, "Eskişehir'de ve Türkiye 'nin farklı yerlerinden şair, yazar, ressam, sinema ve tiyatro sanatçıları, Gürleyik Şelalesi'nin çevresinde sanatlarını icra ediyor. Yılın dört mevsimi renk cümbüşüne sahne olan Gürleyik artık sadece anılarda ve hayallerde kalacak. Eskişehir'in saklı cenneti Gürleyik, sulama sistemiyle resmen kuruyacak" diye konuştu.

Konuya ilişkin bilimsel uyarıların dikkate alınmadığını öne süren Durusu, sulama sistemi çalışmalarından dolayı üzgün ve kaygılı olduklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra Durusu, Şair Ramazan Terzioğlu'nun Gürleyik köyü için yazdığı şiiri okudu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Türkiye

  ,

  Ramazan

  ,

  sanat

  ,

  Şiir

  ,

  Şair

  ,

  yazar

  ,

  kuş

  ,

  kültür