Suriyeli Esma sağlığına kavuştu

Suriyeli Esma sağlığına kavuştu
Suriyeli Esma sağlığına kavuştu
- Ülkesinden ailesiyle kaçıp Şanlıurfa'da bir kampa yerleşen ancak daha sonra kalbinda delik ve sağ bölümünde daralma olduğu belirlenen 5 yaşındaki Suriyeli Esma, getirildiği ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde başarılı bir ameliyat geçirdi

ESKİŞEHİR (AA) - Suriye 'deki iç savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye 'ye sığınan ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Akçakale Sığınma Kampı'nda kalbinde delik olduğu tespit edilen 5 yaşındaki Esma Yasin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

Akçakale Sığınma Kampı'nda ailesiyle yaşayan Esma Yasin'in rahatsızlanması üzerine getirildiği Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde kalbinde delik ve sağ bölümünde daralma olduğu belirlendi. 

Suriyeli çocuk , gerekli tetkiklerin ardından ailesi tarafından ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi.

Esma Yasin, ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar başkanlığındaki ekip tarafından yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.

Harmandar, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tür kompleks çocuk kalp ameliyatlarının, Türkiye'de çok az merkezde ve yalnızca büyük illerde gerçekleştirilebildiğini bildirdi.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde de bu operasyonların yapılmaya başlandığını aktaran Harmandar, minik Esma'nın ameliyatında, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi görevlilerinin yanı sıra Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Behçet Sevin, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Şentürk ve ekiplerinin, özverili çalışmalarıyla katkıda bulunduğunu ifade etti.