Tasavvuftan etkilenen futbolcu, ney çalmayı öğrendi

Tasavvuftan etkilenen futbolcu, ney çalmayı öğrendi
Tasavvuftan etkilenen futbolcu, ney çalmayı öğrendi
- Süper Lig ekiplerinden Eskişehirspor'un takım kaptanı Sezgin Coşkun, etkilendiği tasavvuf kitaplarını okuduktan sonra ney çalmayı öğrendi - Coşkun: "Tesislerde de her gün 15-20 dakika çalışıyorum. Ney dinlemek için arkadaşlarımdan odaya girenler oluyor"

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Eskişehirspor'un takım kaptanı Sezgin Coşkun, etkilendiği tasavvuf kitaplarını okuduktan sonra ney çalmayı öğrendi.

Eskişehirsporlu futbolcu Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, futbola 12 yaşında Tekirdağ'ın Çerkez ilçesinde başladığını belirterek, profesyonel futbolculuğa 18 yaşında, Çorluspor ile başladığını kaydetti.

Daha sonra Eyüpspor'a oradan da Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'a transfer olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

"Bir süre sonra Eskişehirspor'a transferim gerçekleşti. Yaklaşık 8 yıldır Eskişehirspor forması giyiyorum. Eskişehirspor'a transfer olduğumuz tatilde öğrenmiştim. Denizden çıktım ve telefonda yaklaşık 100 cevapsız arama vardı. Hemen Serdar Özbayraktar'ı aradım ve Eskişehirspor'a transfer olduğumuzu söyledim. Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, transferimizi gerçekleştirmişti. İyi ki buraya gelmişim." 

- "Neyin sesini sevmeyen yoktur"

Coşkun, çocukluğumdan beri müzik aleti çalmak istediğini bildirdi.

Belli bir yaşa geldikten sonra çalmak istediğimiz müzik aletinin ney olduğunu belirlediğini anlatan tecrübeli futbolcu, şunları söyledi:

"Neyin sesini sevmeyen yoktur. Herkesi etkileyen bir tınısı var. Kiminin aklına sevdiklerini, kiminin aklına Allah'ı, getirir. Özellikle ramazan ayında duyulan bir sestir. Ney çalmadan önce tasavvuf kitapları okumaya başladım. Mevlana'nın ve Şems'in yaşamlarını okudum. Futbol hayatımızın merkezinde. Antrenmanımızı yapıyoruz ve maçımızı oynuyoruz. Bunun dışında kişisel gelişimimize önem vermeliyiz. Tasavvuftan etkilendiğim için ney çalmak istedim. Yaklaşık 2 yıl önce kurs almaya başladım. Herkes, neyin çalması zor bir müzik aleti olduğunu söyledi. Neyde sesin oturması uzun sürüyor. Sevdiğim bir müzik aleti olduğu için neyle uğraşmaya devam ediyorum. Bir günlük ders yaklaşık 2 saat devam ediyor. Tesislerde de her gün 15-20 dakika çalışıyorum. Ney dinlemek için arkadaşlarımdan odaya girenler oluyor."

Coşkun, futbolcuların, futbolun dışında bir uğraşla meşgul olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.