Tekerlekli sandalyesinden ormanları gözetliyor

Tekerlekli sandalyesinden ormanları gözetliyor
Tekerlekli sandalyesinden ormanları gözetliyor
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de yangın gözetleme kulesinde görev yapan 2 çocuk babası engelli Osman Ciga (58), yaklaşık 27 yıldır ormanları korumanın...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de yangın gözetleme kulesinde görev yapan 2 çocuk babası engelli Osman Ciga (58), yaklaşık 27 yıldır ormanları korumanın mutluluğunu yaşıyor

Beyseri Yangın Gözetleme Kulesi'nde görevli Osman Ciga, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir'de 1987 yılında üzerine ağaç düşmesi sonucu belden aşağısının felç olduğunu söyledi.

Eşi Ayşe Ciga ile kulede yılda yaklaşık 6 ay görev yaptıkları belirten Ciga, şunları kaydetti:

" Sabah erken saatte önce çevreyi gözetleyip, durum normal ise kahvaltımızı yapıyoruz. Gün boyu eşim ve ben nöbetleşe elimizde dürbün, gözlemimizi sürdürüyoruz. Benim burada işim ormanları korumak. Duman ya da ateş gördüğüm zaman yetkililere haber veriyorum. İşimin zor yanları var. Biz burada doğup büyüdüğümüz için burada yaptığım işi seviyorum. Benim görev alanım çok geniş Kütahya'dan Afyon'a kadar geniş bir alanı görüyorum. Meslek yaşantım boyunca yaklaşık 300'e yakın bir yangın ihbarında bulundum. Yangınlara karşı bazen eşim, bazen de ben gözetleme yapıyoruz."

Ciga, kulenin balkonuna küçük bir bahçe yaptıklarını anlatarak, balkonda yer alan güneş paneli ile elektrik ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade etti.

Eşi ile çalışmaktan mutlu olduğunu aktaran Ayşe Ciga ise "Sade bir yaşantım var. Günüm temizlik yaparak ve bahçeyi düzenleyerek geçiyor. Burası yüksek olduğu için yazın bile soba yakıyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Güneş

  ,

  elektrik

  ,

  zaman

  ,

  engelli

  ,

  Karşı