Tırpan motorlu bisiklet

Tırpan motorlu bisiklet
Tırpan motorlu bisiklet
- Eskişehir'de bir genç, tırpan motoru taktığı bisikletini motosiklete dönüştürdü - Saatte 40 kilometre hıza kadar çıkabilen araç, yarım litre benzinle 22 kilometre alabiliyor

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Eskişehir'de, tırpan motoru taktığı bisikletini motosiklete dönüştüren genç , yarım litre benzinle 22 kilometre yol katedebiliyor.

Üniversiteye hazırlanan Furkan Sönmez (19), AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan itibaren bisiklet ve motosikletlere ilgisinin olduğunu söyledi.

Genel lise mezunu olduğunu ve motor konusunda eğitim almadığını belirten Sönmez, şöyle konuştu:

"Küçükken babamın motosikleti vardı. Ben de 14 yaşında motosiklet aldım. Bu motosiklet sürekli arıza yapıyordu. Tamirciye götürdüğüm zaman sürekli onun ne yaptığını izledim. Daha sonra yurtdışından motorlu bisiklet getirttim. Bunun düzeneklerini de inceledim. Go-kart arabalarıyla da ilgilendiğim için kendime özgü bir motosiklet yapmak istedim."

Sönmez, çalışmaları sonucu benzinle çalışan iki zamanlı bir motora sahip motosiklet geliştirdiğini anlattı.

Çocukluğundan bu yana özgün bir motosiklet yapmak istediğini dile getiren Sönmez, "Scooter'ın arka kısmını aldım ve tekerine zincir düzeneğini taktım. Ayrıca tırpan motorunu monte ederek zincire göre şanzıman ayarladım. Tüm bunları yaklaşık bir haftada yaptım. Saatte 40 kilometre hıza kadar gidebiliyor ve yarım litre benzinle 22 kilometre yol alabiliyor. İlerleyen günlerde iki ve 4 kişinin bineceği 4 tekerli motosikletler yapmayı planlıyorum'' ifadesini kullandı.

Malzeme ve bütçe olduktan sonra isteyenlere bu tarz araçlar yapabileceğini ifade eden Sönmez, geliştirdiği sistemin patentini almak için araştırmalara başladığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  bütçe

  ,

  genç