TÜKDES Genel Başkanı Bakal:

TÜKDES Genel Başkanı Bakal:
TÜKDES Genel Başkanı Bakal:
- "Kurban atıkları lisanslı mezbahalarda geri dönüştürülmeli, bertaraf edilmelidir. Çevre bulaşımdan, tüketiciler iki metre çukur kazmaktan kurtarılmalıdır"

ESKİŞEHİR (AA) - Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, kurban atıklarının lisanslı mezbahanelerde geri dönüştürülmesi ya da bu işletmeler aracılığıyla bertaraf edilmesi önerisinde bulundu.

Bakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban bayramlarında milyonlarca küçükbaş ve büyükbaş hayvanın kesildiğini hatırlatarak, atıkların önemli bir sorun olduğunu belirtti. 

Tüketicilerin büyük çoğunluğunun, Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ'de belirtilen "etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde" kurban kestiğini anlatan Bakal, şöyle konuştu:

"Söz konusu maddeye göre kurban keseceklerin uyması gereken kurallardan bazıları ise şunlardır, kesim yeri beton, beton asfalt gibi sızdırmaz malzemeden olur. Çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılır, gerektiğinde kireçlenir. Kurbandan çıkan kullanılmayacak işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilir. Bu hizmetlerin verilmediği yerlerde bahsedilen atıklar ve var ise hastalıklı bölümler kesim yapanlar tarafından en az iki metre derinliğinde çukura gömülür."

- "Tüketiciden iki metre çukur kazmasını istemek zorlayıcıdır"

Bakal, kurallar arasındaki "Sakatatların belediye ekiplerine teslimi veya hastalıklı bölümler kesim yapanlar tarafından en az iki metre derinliğinde çukura gömülür" hükmünün, sorunun üzerini örttüğünü savundu.

Çoğu belediyenin çöp depolama ve bertaraf tesisi bulunmadığını hatırlatan Bakal, "Ayrıca kurban atıkları, özel olarak ayrıştırılması ve bertaraf edilmesi gereken atıklardır.  Kurban Bayramı 'nda kendi imkanlarıyla amatörce kurban kesen tüketiciden iki metre derinliğinde çukur kazmasını beklemek fevkalade zorlayıcı bir yaklaşımdır" ifadelerini kullandı.

Süleyman Bakal, kurban atıklarından insanlara ve diğer canlılara tehlikeli virüslerin bulaşabileceğine dikkati çekti. Bakkal, sıkıntıların önüne geçilmesi için  tebliğdeki ilgili maddenin devamına 'Atıklar belediye sınırları içinde belediyeler, belediye sınırları dışında İl Özel idareleri tarafından toplanır, lisanslı/ruhsatlı mezbahalara götürülür bu mezbahalarda geri dönüşümü ekonomiye kazandırılması sağlanır, bu planlamayı İl Kurban Hizmetleri Komisyonu yapar' hükmünün konulması gerektiğini söyledi. 

Bakkal, "Kurban atıkları lisanslı mezbahalarda geri dönüştürülmeli, bertaraf edilmelidir.  Çevre bulaşımdan, tüketiciler iki metre çukur kazmaktan kurtarılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.