Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi

Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi
Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi
- ESOGÜ İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atasoy: "Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı  Prof. Dr. Ömer Adil Atasoy, "Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok" dedi.

Atasoy, Odunpazarı Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen "Yeni tüketiciyi koruma kanunun getirdikleri" konulu konferansta, farklı mesleklerde olan tüketicilerin haklarını savunmalarının kolay olmadığını söyledi.

Tüketicilerin pozitif bir ayrımcılıkla korunması gerektiğini vurgulayan Atasoy, "Tüketici karşısında yer alan satıcı veya hizmet sunan kişiler belirli bir ticari, mesleki faaliyet dolayısıyla bunun eğitimini alıyorlar. Belirli bir mesleki grup içinde örgütleniyorlar ve bunlar ekonominin arz tarafını yani mal-hizmet üreten tarafını teşkil ediyorlar. Tabi ekonomi tek taraflı değil. Bide ekonominin talep tarafı var, bu kısmını da tüketiciler oluşturuyor" diye konuştu.

Tüketicilerin yakın zamana kadar bir örgütlenmesi olmadığını aktaran Atasoy, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesiyle birlikte tüketicilerin haklarının savunulmaya başladığını anlattı.

Federasyonların, tüketici haklarını korumada çekimser davrandığını savunan Atasoy, şunları kaydetti:

"Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok. Çok değerli Bakanlığımız masraflar konusundaki sorunluluğu üzerine alıyor."


  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Mahkeme

  ,

  Ziraat

  ,

  Avukat

  ,

  koruma

  ,

  hizmet