Turizmcilerin gözü ramazan sonrasında

Turizmcilerin gözü ramazan sonrasında
Turizmcilerin gözü ramazan sonrasında
- TÜRSAB Başkanı Ulusoy: - "Ramazanın ardından iç turizmde yeniden bir canlanma bekleniyor" - "Tatil rezervasyonlarını yaptıran vatandaşlarımızın taleplerinin, bayram sonrası süreçten başlayarak Eylül ayının ikinci haftasına kadar olan dönemde yoğunlaştığını görmekteyiz"

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Ramazan döneminin hemen ardından iç turizmde yeniden bir canlanma bekleniyor" dedi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2015 yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,51 oranında düşerek 6 milyon 947 bin 487'ye gerilediğini söyledi.

Türkiye'ye bu yaz gelecek yabancı ziyaretçi sayısının geçen sezon ile benzer bir seyir izleyeceği görüşünü dile getiren Ulusoy, şunları kaydetti:

"Bu yılın ilk üç ayında elde edilen turizm geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında artarak 4 milyar 868 milyon 890 bin dolar olarak gerçekleşti. 2015 yılında ülkemize gelecek olan toplam ziyaretçi sayısının geçtiğimiz yıla göre paralel bir seyir izleyerek 40-41 milyon civarında ve toplam turizm gelirinin ise 34-35 milyar dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir."

-"Bayram sonrası canlanma bekleniyor"

Ramazan Bayramı'nın bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle tatil taleplerinin geçen yıla göre düşük kaldığını, bayram tatili için otellerde yer bulunabildiğini belirten Ulusoy, şöyle devam etti:

"Ramazan döneminin hemen ardından iç turizmde yeniden bir canlanma bekleniyor. Zaten erken rezervasyon sürecinde tatil rezervasyonlarını yaptıran vatandaşlarımızın taleplerinin, bayram sonrası süreçten başlayarak Eylül ayının ikinci haftasına kadar olan dönemde yoğunlaştığını görmekteyiz. Türk vatandaşları yurtiçi turlarda en çok Kemer başta olmak üzere Belek, Side, Alanya, Marmaris, Bodrum ve Çeşme'yi tercih ediyor. Yurtdışında ise ağırlıklı olarak vizesiz ülkelere gidiliyor. Yunan Adaları, İtalya, İspanya, Fransa ve Orta Avrupa ülkeleri talep gören yerlerin başında gelmektedir."

-"3 gece 4 günlük tatil için yaklaşık bin lira ayrılmalı"

Ulusoy, Ramazan Bayramı dolayısıyla tatile çıkacak vatandaşların ayıracakları bütçenin, seçtikleri destinasyon ve paket tur programına göre farklılık gösterdiğini aktardı.

Bayram tatili için 4 kişilik bir ailenin otele ve alınacak pakete bağlı olarak bütçesinin değiştiğini anlatan Ulusoy, "Gecelik oda başına 300 liradan başlayan fiyatlarla tatil yapabilmesi mümkündür. Bu da 3 gece 4 günlük tatil için 900-1000 lira civarında bir bütçe ayrılması anlamına gelir. Yurtdışı turlarda ise kişi başı ortalama 190 avrodan başlayıp 4 bin 900 avroya kadar farklı fiyat aralığında tur seçenekleri bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.