Türk kültürünü tanıyıp, Türkçe öğreniyorlar

Türk kültürünü tanıyıp, Türkçe öğreniyorlar
Türk kültürünü tanıyıp, Türkçe öğreniyorlar
- ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Acat: "Bizim anlayışımız sadece dili öğretmek değil, dille birlikte dilin yaşadığı kültürü tanıtmaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahattin Acat, "Bizim anlayışımız sadece dili öğretmek değil, dille birlikte dilin yaşadığı kültürü tanıtmaktır" dedi.

ESOGÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (TÖMER) Türkçe eğitimi alan yaklaşık 80 ülkeden 200 öğrenci , Türk mutfağını ve kültürünü tanımak amacıyla Şanlıurfa yemeklerinin yer aldığı bir restoranda düzenlenen yemekte bir araya geldi. 

Acat, burada yaptığı açıklamada, öğrencilerin Türkçe'yi öğrenme konusunda 3 ayda çok iyi mesafe kaydettiklerini söyledi.

Öğrencilere Türk kültürününde öğretilmesinin önemini vurgulayan Acat, şöyle konuştu:

"Anlayışımız sadece dili öğretmek değil, dille birlikte dilin yaşadığı kültürü tanıtmaktır. Dilin daha da derin öğrenilebilmesi için bu kültürel öğelerin bire bir yaşanması gerekiyor. Biz de gençlerin sadece yaşayarak öğreneceğini düşünüyoruz. Etkinlikler, mayıs ayına kadar devam edecek. Düğünlere gitmeden tutun da pazar yeri dolaşmaya kadar birçok etkinliğe götüreceğiz. Öğrenciler burayı bitirdikten sonra kendi alanlarında eğitim alacaklar üniversite mezunu veya doktora mezunu olarak ülkelerine dönecekler ve Türkiye 'de yaşadıkları anıları oraya götürecekler. Türkiye'nin dışarıya açılan bir yüzü olacağını umut ediyoruz."

TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hilmi Demiral da dekorasyonunda Türk kültürüne ait objelerin olması ve Türk damak tadını yansıtmasından dolayı restoranı tercih ettiklerini belirterek, "ESOGÜ olarak Türkçe'nin sadece kağıttan, kitaptan öğrenilmesinden ziyade toplumsal hayatta da devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu etkinliklerin temel amacı da bu mahiyette" ifadelerini kullandı.

Yabancı uyruklu öğrenciler, yemek boyunca Türk müziğinden şarkılar söyleyerek, eğlendi. Bazı öğrenciler de Şanlıurfa yöresine ait kıyafetler giyerek, hatıra fotoğrafı çektirdi.