Türkçe Yaz Okulu Programı

Türkçe Yaz Okulu Programı
Türkçe Yaz Okulu Programı
- Yunus Emre Enstitüsünce bu yıl 6'ncısı düzenlenecek Türkçe Yaz Okulu Programı'na 31 ülkeden 300 öğrenci katılacak

ESKİŞEHİR (AA) - Yunus Emre Enstitüsünce gerçekleştirilecek Türkçe Yaz Okulu Programı'nda 31 ülkeden 300 öğrenci yer alacak. 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yaz okulu kapsamında öğrencilerin kenti gezeceklerini söyledi.

Programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Tuna, "Gelecekte kardeş coğrafyaların birbirine daha yakınlaşmasında bu gençlerimize çok büyük görev düşecektir. Onlar bizim gönül köprülerimiz olacak" dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen de ESOGÜ ve TÖMER işbirliğiyle Yunus Emre Enstitüsünce gönderilen öğrencilere ikinci kez yaz okulu düzenlediklerini belirtti. 

Gönen, ülkelerinde Türkçe'yi başarıyla öğrenmiş, pratik yapmak ve Türkiye 'yi daha fazla tanımak isteyen öğrencilere Türk kültürünü tanıtmaya çalışacaklarını ifade etti.

Yunus Emre Enstitüsü  Başkan  Yardımcısı Ebubekir Ceylan, Eskişehir'de Türkçe Yaz Okulu Programı'nda 10 ülkeden 33 öğrencinin eğitim göreceğini, Türkiye genelinde ise 11 kentte yaz okulu yaptıklarını kaydetti.

Ceylan, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği yapan bir kent olduğunu anımsatan Ceylan, öğrencilerin kentte vakit geçirmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Fransa'dan gelen Guillamme Delenda, 9 ay önce Türkçe öğrendiğini ve çok sevdiğini, yaz okulu bittiğinde Türkçe'yi daha iyi öğrenmiş olacağına inandığını dile getirdi.

Azerbaycan'dan Gülnaz Memmedli de kolyesindeki ay-yıldız figürünü gururla taşıdığını ve Türkiye'yi çok sevdiğini anlattı. 

Yaz okuluna katılan öğrenciler, Türkçe eğitimin yanı sıra kültür-sanat, gezi-sosyalleşme gibi faaliyetlere katılacak. 

Yaz okulu 22 Ağustos tarihinde sona erecek.