"Türkiye'nin ilk ahşap el sanatları müzesi" Eskişehir'de kuruluyor

"Türkiye'nin ilk ahşap el sanatları müzesi" Eskişehir'de kuruluyor
"Türkiye'nin ilk ahşap el sanatları müzesi" Eskişehir'de kuruluyor
- Eskişehir'de, Dünya Ağaç Günü dolayısıyla 9 gün sürecek etkinliklere, Türkiye dahil 68 ülkeden 300'e yakın sanatçı, bilim insanı ve yönetici katılacak - Odunpazarı Belediyesi, ev sahipliği yapacağı bu etkinliklerde üretilecek ahşap el sanatı eserlerini, kurulması için hazırlıklarına başlanan müzede sergileyecek

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Odunpazarı Belediyesinin ev sahipliğinde Dünya Ağaç Günü dolayısıyla 17-25 Mart'ta gerçekleştirilecek etkinliklere yurt içi ve dışından katılacak sanatçıların eserleri, " Türkiye 'nin ilk ahşap el sanatları müzesi" olacağı bildirilen yapıda sergilenecek.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağacın çevre, doğal hayat ve insan yaşamı için çok önemli bir nesne olduğunu vurgulamak istediklerini söyledi.

Bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını anlatan Kurt, şöyle devam etti:

"Doğada en kötü koşullardaki ağaç bile uzun ömürlü hale getirilebilir. Ağaçlarımızı yaşatabiliriz. 17-25 Mart'ta, Dünya Ağaç Günü etkinlikleri kapsamında dünyanın birçok ülkesinden Eskişehir'e gelecek sanatçılarımız bunu gerçekleştiriyor. Ağaç kökünden bir tablo yapıyor, atılacak, yakılacak bir kütükten çok farklı bir sanat eseri çıkarıyor. Bu da sürdürülebilir bir doğanın ancak ağaçla korunabileceğini ortaya koyuyor. Biz de bu amaçla bu etkinliği destekliyoruz. Zaman  zaman sosyal medyadan ya da yüzümüze karşı 'Hem ağaç dikiyorsunuz hem de ağacı kesip oyuyorsunuz' gibi eleştiriler geliyor. Bu çok doğru bir yaklaşım değil, sağlam ağacı oymuyoruz, sağlam ağacı kesmiyoruz. Doğanın ötelediği, insanların dışladığı ağaçları tekrar topluma kazandırıyoruz. Bunları bir sanat eseri haline dönüştürüyoruz. O nedenle bu etkinlik çok önemli. İnsanlarımız da böyle değerlendirmeli."

Kurt, dünyada 3'üncü, Türkiye'de ilk ahşap el sanatları müzesini, bu etkinliğin ardından açacaklarını anlattı.

Müze oluşturulması için çalışma başlattıkları bilgisini veren Kurt, "Bu güzellikler bir odada, sandıkta kilitli kalmamalı. Bütün insanlık bundan nasibini alsın istiyoruz çünkü bu bir haktır, insanların ürettiklerini, diğer insanların görmesi en doğal hakkıdır. Bu müzeyi de bu haliyle değerlendirerek insanların hizmetine sunmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Kurt, etkinliklere Türkiye dahil 68 ülkeden 300'e yakın sanatçı, bilim insanı ve yöneticinin katılacağını sözlerine ekledi.